Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu Krajowej Rady Radców Prawnych wydała komunikat, w którym ostrzega radców prawnych i aplikantów radcowskich przed współpracą z sieciami franczyzowymi kancelarii prawnych.
Jak wskazuje Komisja, radcowie prawni nie mogą świadczyć usług w ramach franczyzy. Formy wykonywania zawodu są wprost wymienione w ustawie o radcach prawnych i jest to katalog zamknięty.
Poza tym Komisja podkreśla, że udział radców prawnych w sieciach franczyzowych kancelarii prawnych jest także sprzeczny z Kodeksem Etyki Radcy Prawnego. W szczególności może chodzić o naruszenia art. 11 oraz Działu III Rozdziału 3 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego „Informowanie o wykonywaniu zawodu oraz pozyskiwanie klientów”. Ponadto, jak wskazuje Komisja, podjęcie współpracy z siecią franczyzową może wiązać się z zagrożeniami dla tajemnicy zawodowej oraz niezależności w wykonywaniu zawodu radcy prawnego.
Komisja zaznacza również, że za sprzeczne z wartościami zawodu radcy prawnego oraz ze statusem aplikanta radcowskiego uznać należy nie tylko ewentualne otwarcie kancelarii w ramach sieci franczyzowej, ale także świadczenie pomocy prawnej na rzecz kancelarii wchodzących w skład sieci, jak również zatrudnienie się w nich przez radców prawnych i aplikantów radcowskich.
W Polsce działa co najmniej kilka „franczyzowych sieci kancelarii”. Jedna z nich przekonuje nawet: „Nie musisz być prawnikiem, by prowadzić swoją kancelarię prawną”. Inne nie stawiają wymogu bycia adwokatem lub radcą prawnym swoim franczyzobiorcom. Chodzi przede wszystkim o kapitał, lokal w dobrym miejscu, w mieście powyżej kilkudziesięciu tysięcy osób i… przedsiębiorczość.
Sieci oferują swoim franczyzobiorcom pomoc w wyborze lokalu, przygotowanie wystroju, polityki marketingowej, dostęp do systemów komputerowych , bazy klientów itp. W praktyce to może być po prostu pośrednictwo w pozyskiwaniu klientów “z ulicy”.