Rekordowy wzrost liczby stron nowego prawa w Polsce w 2022 roku

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Według najnowszego raportu „Barometr prawa”, przygotowanego przez Grant Thornton w ubiegłym roku uchwalono prawie 32 tysiące stron nowych przepisów, co oznacza wzrost o 52% w porównaniu z 2021 rokiem. To również wzrost o 113% w stosunku do 2020 roku. Wynik ten zbliża się do rekordu z 2016 roku, kiedy to wprowadzono ponad 35 tysięcy stron nowego prawa.

Jak podkreślają jednak eksperci Grant Thornton, na wyniki z 2022 roku znaczący wpływ miała legislacyjna akcja Ministerstwa Klimatu i Środowiska, która wprowadziła regulacje dotyczące siedlisk przyrodniczych. Gdyby nie te regulacje, liczba stron nowego prawa wyniosłaby 17,7 tysiąca. W porównaniu z ostatnimi 30 latami byłby to wysoki wynik, jednak niższy niż średnia z ostatnich kilku lat. W stosunku do 2021 roku oznaczałoby to wzrost o 16%.

Jak wyliczono w raporcie, jeżeli ktoś chciałby śledzić na bieżąco wszystkie zmiany w prawie, musiałby w 2022 roku każdego dnia roboczego poświęcić 2 godziny i 10 minut na czytanie aktów prawnych. 

„Barometr prawa” wskazuje również, że uchwalenie ustawy w 2022 roku trwało średnio 75 dni, przed rokiem było to 85 dni.. Prace nad ustawą są o połowę krótsze niż dekadę temu.Raport zaznacza również, że niepokojącym trendem jest „pęcznienie” ustaw w parlamencie. „Do projektów dodawane są wrzutki, które mają istotne znaczenie, a nie są poddawane konsultacjom publicznym i ocenie skutków. W 2022 roku objętość przeciętnego projektu ustawy gospodarczej urosła w ten sposób o 3 strony czyli 21 proc.” – napisano w raporcie.

Link do raportu Barometr Prawa.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów