Co jest kluczowe dla tych pozwów? Czy podobne pozwy mają szanse na sukces w Polsce? Czy spółce grożą także kary od UOKiKu? Ciekawą dyskusję na ten temat toczą Monika Górska z Wardyński i Wspólnicy, Wojciech Marchwicki z Hogan Lovells oraz Michał Pękała z Maruta Wachta w podcaście portalu polskigamedev.pl.
Jak mówi na nagraniu Wojciech Marchwicki z Hogan Lovells, kluczowe dla pozwów grupowych jest wykazanie związku między spadkiem cen akcji CD Projekt a działaniami zarządu. Jak jednak wskazuje, w USA od 80 do 90 procent postępowań grupowych i tak kończy się ugodami.
Monika Górska z kancelarii Wardyński i Wspólnicy wyraża wątpliwości, czy podobne pozwy w Polsce zostaną w ogóle złożone, bo dochodzenie takich odszkodowań przed polskimi sądami jest nieco problematyczne, a poza tym postępowania grupowe są mało popularne.
Michał Pękała wskazuje natomiast na pewną różnicę w ocenie roszczeń wysuwanych przez amerykańskie kancelarie przez sądy w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Jak mówi prawnik kancelarii Maruta Wachta, w Polsce, choć w teorii możliwe jest wykazanie szkody giełdowej, to przyjmuje się, że inwestowanie w instrumenty finansowe jest zawsze pewnym ryzykiem i można stracić. Natomiast w Stanach Zjednoczonych przyjmuje się, że inwestujące fundusze, co do zasady mają pewną fachową wiedzę i nie podejmują racjonalnie decyzji, które byłyby dla nich niekorzystne.
Podcast jest dostępny na Spotify
oraz na Soundcloud