Allen & Overy oraz Rymarz Zdort w joint venture PGE Baltica z jednym z największych inwestorów energetyki wiatrowej

Opublikowano

Nasi Partnerzy

W transakcji brały udział biura kancelarii z Warszawy, Brukseli, Londynu i Paryża. Z polskiego biura Allen & Overy przy transakcji pracowali prawnicy praktyki korporacyjnej partner Jarosław Iwanicki, senior associate Maciej Szykut, associate Antoni Roszkowski, prawnicy praktyki prawa antymonopolowego partner dr Marta Sendrowicz, senior associate Olga Wiśniewska-Łukasiuk, associates Aleksander Braksator i Aleksandra Kłoczko, prawnicy depratamentu bankowości partner Dan Cocker i associate Katarzyna Idczak, w zakresie prawa własności inteleketualnej doradzali senior associate Justyna Ostrowska i associate Marcin Zairkowski,w kwestiach podatkowyh doradzał counsel Maciej Kulawik, zespół wspierał także specjalizujący się w energii odnawialnej radca prawny, konsultant Allen & Overy Kamil Jankielewicz. 

PGE Polską Grupę Energetyczną wspierał interdyscyplinarny zespół prawników kancelarii Rymarz Zdort, którym kierował partner Marek Durski, a w jego skład wchodzili partner dr Marek Maciąg, partner Iwona Her, partner Robert Krasnodębski, counsel Jakub Krzemień, counsel dr Agnieszka Koniewicz, senior associate Aleksandra Kabać, senior associate Piotr Zawacki, associate Tomasz Karkowski, associate Andrzej Granat, associate Sebastian Mikina, associate Adrian Augustyniak, counsel Marek Kanczew, associate Krystian Kowalski, counsel Irmina Wątły oraz associate Weronika Szyszka.

Jak informuje PGE, zgodnie z podpisaną umową Ørsted obejmie nowe udziały stanowiące 50% kapitału zakładowego w dwóch projektach morskich elektrowni wiatrowych: Elektrownia Wiatrowa Baltica-3 sp. z o.o. o mocy ok. 1 GW oraz Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 sp z o.o. o mocy ok. 1,5 GW za kwotę 657 mln zł. Bardziej zaawansowany z tych projektów to Baltica 3. Ma zacząć produkować energię elektryczną za 5 lat. 

Do ostatecznego sfinalizowania transakcji wymagana jest jeszcze zgoda UOKiK

Polska staje się liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim i z niecierpliwością czekamy na wejście na polski rynek w ramach spółki joint venture z PGE. Transakcja ta stanowi połączenie osiągnięć firmy Ørsted w zakresie rozwoju i budowy wielkoskalowych morskich elektrowni wiatrowych z rozległą wiedzą i doświadczeniem PGE na temat polskiego rynku energetycznego i jego regulacji. Nasza nowa spółka joint venture jest mocno zdeterminowana do realizacji ambitnych planów polskiego rządu w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – tak tę transakcję komentuje Martin Neubert, wiceprezes Ørsted Offshore.

Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie wspólnego projektu budowy morskich farm wiatrowych Baltica-2 i Baltica-3 wraz z firmą Ørsted. Dwa projekty, które wspólnie zrealizujemy, należą do jednych z najbardziej zaawansowanych projektów offshore w Polsce. Zapewnią zieloną energię 4 milionom gospodarstw domowych i pozwolą uniknąć emisji ponad 8 milionów ton CO2 rocznie. Udział PGE w nakładach inwestycyjnych na realizację projektu Baltica 2 i 3 stanowi nasz bardzo ważny wkład w transformację energetyczną Polski  – dodała Monika Morawiecka, prezes zarządu PGE Baltica.

Żródło: gkpge.pl, allenovery.com, rymarz-zdort.com

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów