B2RLaw powołuje praktykę agrobiznesu i produkcji żywności. Na jej czele Aleksandra Polak i Roman Iwański

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Kancelaria swoją inwestycję w ten sektor opiera na konkretnych danych. Powierzchnia gruntów rolnych w Polsce wynosi 15,4 mln ha, co stanowi prawie 50% całkowitej powierzchni kraju. W 2019 roku Polska była 3. największym producentem jabłek na świecie, 4. największym producentem pieczarek po Chinach, Japonii i USA, 2. największym producentem żyta po Niemczech, 7. największym producentem buraków cukrowych, oraz 8. największym producentem ziemniaków. Jak wskazuje B2RLaw, polski sektor rolniczy jest ważny dla rynku europejskiego i światowego, ponieważ wytwarza różnorodne produkty rolne, ogrodnicze oraz pochodzenia zwierzęcego, a branża ta będzie się dalej rozwijać dzięki polityce zachęcającej do zielonej i cyfrowej gospodarki cyrkulacyjnej. 

Duże znaczenie dla nowej praktyki mają mieć również technologie w przemyśle rolniczym. Zespół B2RLaw chce zapewniać wsparcie wszystkim podmiotom zajmującym się agritechem.  NIezależnie czy to start-up, korporacja czy właściciel ziemi, który chce wdrożyć lub zainwestować technologie. Prawnicy B2RLaw chcą doradzać na wszystkich wymaganych przez klientów etapach, od pozyskiwania funduszy i inwestycji, M&A, ochrony IP, kwestii regulacyjnych, umów handlowych po kwestie związane z zatrudnieniem pracowników.

Praktyką agrobiznesu i produkcji żywności kierują partnerzy Aleksandra Polak i Roman Iwański. 

Aleksandra Polak specjalizuje się w fuzjach i przejęciach, zagadnieniach z zakresu private equity i venture capital oraz sporach między korporacyjnych oraz ładzie korporacyjnym.

Roman Iwański specjalizuje się w doradztwie gospodarczym dla spółek, a także w reprezentowaniu ich w postępowaniach sądowych, arbitrażu oraz w prowadzeniu rozmów ugodowych.

Kiedy B2RLaw powstało w wyniku fuzji w czerwcu 2020 roku, byliśmy pod wrażeniem ogromnego doświadczenia, jakie posiadał połączony zespół w zakresie rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego i AgriTech. Wzbogaciliśmy to doświadczenie dzięki dołączeniu nowych ekspertów. Dodatkowo, mamy bardzo dobre relacje i współpracujemy z wiodącymi międzynarodowymi kancelariami prawnymi w dziedzinie rolnictwa, a więc naturalnym krokiem było dla nas uruchomienie dedykowanej praktyki. Ze względu na moje doświadczenie, szczególną uwagę poświęcam fuzjom i przejęciom, zarówno w zakresie łączenia polskich agrobiznesów z wyspecjalizowanymi międzynarodowymi funduszami VC lub PE, jak i fuzjom i przejęciom oraz joint venture w sektorze przemysłowym. Jednocześnie, rozwój AgriTech (obszar, w którym się wyróżniamy) jest bardzo ekscytujący. Wiele mówi się o FinTech, ponieważ oczekuje się, że globalna branża osiągnie wartość ponad 300 miliardów euro w 2022 roku. Jednocześnie szacuje się, że w tym samym czasie branża AgriTech osiągnie wartość 130 miliardów euro” – tak powołanie nowej praktyki komentuje Aleksandra Polak.

Żywność i agrobiznes tworzą światową branżę o wartości 5 miliardów USD, która wciąż się rozrasta. Jeśli obecne trendy się utrzymają, do 2050 roku branża ta wzrośnie o 70-100%. Wyczuwający szansę, inwestorzy strategiczni i finansowi prześcigają się w dążeniu do uzyskania wartości z innowacji technologicznych. Od początku XXI wieku globalne inwestycje w sektor żywności i agrobiznesu wzrosły sześciokrotnie. Polska leży w sercu tego globalnego przemysłu. Nasza praktyka Agrobiznesu i Produkcji Żywności jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby rozwijającej się branży i cieszymy się, że możemy pomóc polskim agrobiznesmenom w ich rozwoju, jak również międzynarodowym inwestorom, partnerom i dostawcom technologii w ich współpracy z rynkiem polskim i Europy Środkowo-Wschodniej” – komentuje Roman Iwański.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów