CMS doradzała norweskiemu Equinor w inwestycji w fotowoltaikę. Sprzedającemu funduszowi doradzała Bird & Bird

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Nabycie spółki obejmuje przejęcie portfela projektów fotowoltaicznych na różnych etapach rozwoju o docelowej mocy 1,6 GW. Wartość transakcji to 91 mln euro przed korektami gotówkowymi netto.

Equinor (do 2018 roku działający pod marką Statoil) do tej pory w Polsce zaangażowany był głównie w projekty morskich elektrowni witorywch. Ma 50% udzałów w trzech projektach offshore: MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Teraz podjął decyzję o inwestycji w fotowoltaikę. 

– Ta transakcja wzmocni i zdywersyfikuje naszą działalność w Polsce, która staje się kluczowym rynkiem dla Equinor. Daje nam to platformę do wzrostu w sektorze lądowej energetyki odnawialnej na transformującym się rynku, nastawionym na znaczący rozwój odnawialnych źródeł energii – komentuje transakcje Pål Eitrheim, Executive Vice President, New Energy Solutions w Equinor. 

– Rynek fotowoltaiki w Polsce ma ogromny potencjał, co widać w cyfrach. W ostatnim roku moce instalacji PV przyłączanych do sieci wzrosły dwukrotnie w porównaniu z 2019 r., a liczba wydawanych obecnie warunków przyłączenia pokazuje, że ten trend będzie kontynuowany. Wynika to z kierunku polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej, a dodatkowo system publicznego wsparcia  daje inwestorom pewną przewidywalność przychodów w perspektywie najbliższych lat – podkreśla Piotr Ciołkowski, partner kierujący pracami kancelarii CMS przy tym projekcie. 

Poza Piotrem Ciołkowskim, norweskiemu koncernowi doradzał Mateusz Stępień partner z warszawskiej praktyki transakcyjnej CMS, a także interdyscyplinarny zespól w skład którego weszli: Angelika Szufel, Ada Szon, Bartlomiej Ślemp, Kacper Stanosz oraz Adam Kędziora z zespołu energetyki i projektów infrastrukturalnych, Magdalena Zmysłowska i Michał Sowiński z zespołu transakcyjnego, w zakresie prawa pracy doradzał Maciej Andrzejewski, a za kwestie compliance odpowiadał Maciej Kópczyński. Poza tym w aspektach nieruchomościowych zespół wspierali Agata Parys oraz Anna Mikołajewska-Jelitto

Funduszowi Enterprise Investors, sprzedjącemu udziały w spólce Wento, doradzali prawnicy Bird & Bird. W skład podstawowego zespołu weszli partner Paweł Bajno oraz senior associate Michał Błaszkiewicz, których wspierali inni prawnicy kancelarii.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów