Finansowane farmy wiatrowe zlokalizowane są w różnych częściach Polski. Część projektów jest w zaawansowanej fazie budowy lub w fazie operacyjnej. Będą produkować energię o łącznej mocy 150 MW.
Udział EBI w finansowaniu wynosi 304 miliony złotych, a Banco Santander, Santander Bank Polska i CaixaBank zapewnią pozostałą kwotę finansowania, 370 milionów złotych, której część zostanie zabezpieczona gwarancją ECA udzieloną przez EKF.
Zakres prac prawników i prawniczek Dentons obejmował kompleksowe wsparcie stron finansujących w przygotowaniu, negocjacjach i podpisaniu dokumentów finansowania oraz gwarancji, przeprowadzenie badania prawnego (due diligence) projektu oraz doradztwo w zakresie regulacji dotyczących energetyki odnawialnej. Dokumenty finansowe były sporządzone pod prawem angielskim i polskim.
– Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy wesprzeć naszych klientów w tej ważnej transakcji. Skala i struktura finansowania tego projektu są unikalne i jest to jedno z najbardziej znaczących finansowań na polskim rynku”, powiedział Piotr Nerwiński, partner w Zespole Bankowości i Finansów w warszawskim biurze Dentons, który nadzorował transakcję. – Cieszy nas również to, iż obserwujemy wzrost skali inwestycji prywatnych na rzecz projektów zrównoważonego rozwoju w Polsce dzięki zaangażowaniu multilateralnych instytucji finansowych, które odgrywają kluczową rolę w wysiłkach mających na celu walkę ze zmianami klimatu – dodał.
Piotra Nerwińskiego w tym projekcie wspierał Jakub Walawski (associate), Tomasz Zwoliński (managing counsel) oraz Katarzyna Kaptur (associate) z warszawskiego Zespołu Bankowości i Finansów. W kwestiach z zakresu prawa angielskiego doradzał Mark Segall, partner w warszawskim zespole. W kwestiach projektowych i regulacyjnych doradzali Agnieszka Kulińska (partner), Lena Boczkaja, Filip Raubo i Piotr Michajłow (senior associates) oraz Mikołaj Kępas (associate) z Zespołu Energetyki i Zasobów Naturalnych.
Artykuł powstał we współpracy z kancelarią Dentons.