DLA Piper w inwestycji Polski w fundusz NATO 

Opublikowano

Nasi Partnerzy

DLA Piper doradza Ministerstwu Obrony Narodowej, Polskiemu Funduszowi Rozwoju oraz PFR Ventures przy inwestycji w NATO Innovation Fund.

NATO Innovation Fund to utworzony przez 23 członków sojuszu fundusz, który ma inwestować w nowe technologie mogące mieć zastosowanie zarówno wojskowe, jak i cywilne. Strategia funduszu obejmuje między innymi sztuczną inteligencję, obliczenia kwantowe i biotechnologię. 

W sumie NATO Innovation Fund chce zainwestować około 1 mld euro. Inwestycja Polski to 5% tej kwoty. W imieniu naszego kraju inwestycji dokonał PFR za pośrednictwem PFR Ventures, w porozumieniu z Kancelarią Premiera i Ministerstwem Obrony Narodowej. 

Jak opisuje kancelaria DLA Piper, jej doradztwo obejmowało dwa etapy prac. Po pierwsze doradztwo na rzecz MON w zakresie określenia struktury inwestycji. Chodziło o wypracowanie optymalnej struktury prawno-podatkowej, dzięki której Polska mogłaby przystąpić do NIF. Kancelaria zarekomendowała, by dokonać inwestycji za pośrednictwem wyspecjalizowanej spółki Skarbu Państwa z doświadczeniem w transakcjach podobnych do przystąpienia do NIF, czyli PFR poprzez PFR Ventures. 

Następnie prawnicy DLA Piper doradzali PFR i PFR Ventures w negocjacjach z NATO ostatecznych wersji umowy spółki komandytowej oraz upoważnienia komplementariusza funduszu do zawarcia umowy spółki komandytowej w imieniu sojuszników. NATO w tych negocjacjach reprezentowało londyńskie biuro kancelarii Clifford Chance. 

Międzynarodowym zespołem prawników DLA Piper kierował partner Łukasz Dynysiuk. Z warszawskiego biura kancelarii w skład tego zespołu wchodzili: Wojciech Kalinowski i Michał Sowiński z zespołu Corporate/M&A oraz Rafał Dostatni z zespołu prawa podatkowego. Poza polskimi prawnikami w projekt zaangażowani byli także eksperci DLA Piper z Luksemburga.

źródło: dlapiper.com

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów