Duży spadek aktywności M&A w Europie. Transakcje o największej wartości obsłużyły kancelarie amerykańskie

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Wartość fuzji i przejęć w Europie w pierwszym kwartale tego roku spadła o 40% – wynika z danych Bloomberg. Transakcje o łącznie największej wartości przeprowadziły na kontynencie w tym czasie kancelarie amerykańskie.

Jak podaje Bloomberg, wartość transakcji w Europie w i kwartale tego roku wyniosła 214,7 mld dolarów. Rok temu w tym czasie było to 356,6 mld dolarów. Mimo tego dużego spadku, fuzje i przejęcie ze stycznia, lutego i marca tego roku są i tak o 14% więcej warte niż w I kwartale 2020 roku.

Duże firmy prawnicze i europejscy doradcy biznesowi próbują poruszać się w coraz bardziej skomplikowanym systemie regulacyjnym, przy rosnących stopach procentowych i w cieniu obaw o inflację, jednocześnie uważnie obserwując wpływ na rynek inwazji Rosji na Ukrainę – ocenia Bloomberg.

Niektórzy eksperci podkreślają, że w zasadzie mamy do czynienia z korektą i normalizacją na rynku M&A, bo 2021 rok pod wieloma względami był w tym sektorze, także w Polsce, rekordowy. Taką ocenę przedstawił między innymi Rafał Kluziak, counsel warszawskiego biura DLA Piper w Komentarzach Legal Business Polska, w których rozmawialiśmy o rynku fuzji i przejęć w kontekście wojny na Ukrainie.

Według danych Bloomberg w I kwartale tego roku transakcje fuzji i przejęć o łącznie największej wartości w Europie przeprowadziły trzy amerykańskie kancelarie: Simpson Thacher & Bartlett (32,8 mld dol.), Latham & Watkins (24,6 mld dol.) oraz Kirkland & Ellis (20,6 mld dol.). W pierwszej piątce zestawienia są jeszcze znane także z polskiego rynku Clifford Chance (16,4 mld dol.) i White & Case (13,4 mld dol.).

W samej Polsce I kwartał 2022 roku pod względem liczby transakcji M&A był bardzo dobry. Z raportu M&A Index Poland przygotowanego przez FORDATA i Navigator Capital wynika, że w tym czasie na polskim rynku przeprowadzono 86 transakcji fuzji i przejęć. To o 10 więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów