Gigantyczna odszkodowanie od duńskiej kancelarii po doradztwie na rzecz niemieckiego banku 

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Duńska kancelaria Bech-Brunn będzie musiała zapłacić około 59 milionów dolarów (400 mln duńskich koron) skarbowi państwa Danii. To skutek wyroku Sądu Najwyższego Danii, który badał, czy kancelarii poprzez swoje porady przyczyniła się do oszustwa podatkowego niemieckiego North Channel Bank i w porę nie zareagowała na ten proceder. 

Sprawa dotyczy oszustwa na transakcjach dywidendami. North Channel Bank dostał zwrot podatku po transakcjach w kwocie ponad miliarda koron duńskich. Wnioski o zwrot okazały się nieuzasadnione, ponieważ opierały się na fikcyjnych transakcjach, w których nie było żadnych akcji, dywidend ani przepływów pieniężnych. 

Kancelaria doradzała bankowi w tej sprawie w 2014 roku. Sprawa odszkodowania toczyła się od 2020 roku. 

Jak można przeczytać na stronie duńskiego sądu, główną kwestią było to, czy Bech-Bruun doradzając North Channel Bank, była odpowiedzialna za straty poniesione przez duńską administrację podatkową. To natomiast zależało między innymi, od tego, czy kancelaria działała niedbale i czy istniał związek przyczynowy między poradą Bech-Bruun a stratą administracji podatkowej. 

Dalej Sąd Najwyższy Dani wskazał, że przy ocenie porady prawniczej decydujące znaczenie ma to, czy prawnik zlekceważył interesy organów podatkowych. 

Po analizie tych elementów Sąd Najwyższy stwierdził, że pełnomocnik z kancelarii Bech-Bruun musiał zdawać sobie sprawę, doradzając North Channel Bank, że bank wraz z innymi podmiotami był zaangażowany w przygotowanie modelu nieuzasadnionego zwrotu podatku. Prawnik działał jednak lekkomyślnie i w ocenie sądu zlekceważył interesy organów podatkowych. 

Jak skomentował w duńskich mediach publicznych minister do spraw podatków w Danii, ten wyrok to bardzo ważny sygnał wysyłany kancelariom prawniczym, pokazujący, że nie można doradzać zagranicznemu bankowi w unikaniu zapłaty na rzecz duńskiego społeczeństwa. 

Wyrok ten ma wpływ na całą duńską branże prawniczą. Jak wynika z komentarzy na portalu AdvokatWatch, partnerzy zarządzający innych kancelarii podkreślają, że będą analizowali ten wyrok i rozważali, jaki powinien on mieć skutek dla ich działań, procesów i polityk wewnętrznych. 

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów