Greenberg Traurig w wielkim przejęciu ubezpieczeniowym

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Transakcja przewiduje nabycie przez Allianz polskiej części Aviva w zakresie ubezpieczeń życiowych i majątkowych, a także funduszy emerytalnych i zarządzania aktywami. Poza tym przedmiotem transakcji jest również zakup 51% udziałów w spółkach oferujących życiowe i majątkowe produkty typu bancasurrance, będące wspólnymi przedsięwzięciami Aviva i Santander.

Wartość transakcji, przy uwzględnieniu wypłaty dywidendy bezpośrednio po zamknięciu, wyniesie 2,7 mld euro czyli ok 12,5 mld zł. 

Do finalizacji umowy potrzebne są jeszcze zgody regulacyjne. Strony zakładają, że ostateczne zamknięcie nastąpi do końca tego roku. 

Duży wzrost Allianz

W wyniku przejęcia, Allianz, jedna z największych firm na świecie w branży ubezpieczeń i zarządzania aktywami, stanie się drugą co do wielkości, pod względem zysku operacyjnego, firmą ubezpieczeniową w Europie Środkowo-Wschodniej. Pod względem łącznej wartości składki przypisanej brutto, Allianz będzie w Polsce piątym co do wielkości ubezpieczycielem, awansując na drugie miejsce w kategorii ubezpieczeń życiowych.

Aviva zdecydowała się na sprzedaż swoich polskich aktywów, ponieważ zamierza się skupić na rozwoju w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie. 

„(…)klienci będą czerpać korzyści z innowacyjnych produktów i doskonałej jakości usług.”

Bardzo nas cieszy możliwość dalszego zwiększenia obecności marki Allianz w Europie Środkowo-Wschodniej i pomyślnej realizacji strategii rozwoju w regionie. Łącząc nasze doświadczenie w branży ubezpieczeniowej oraz obszarze cyfryzacji ze znaczącymi inwestycjami w innowacje technologiczne, klienci będą czerpać korzyści z innowacyjnych produktów i doskonałej jakości usług” – powiedział po ogłoszeniu transakcji Oliver Bate, CEO Grupy Allianz. 

Otwieramy nowy rozdział w blisko 30-letniej historii Avivy w Polsce. Nasz nowoczesny model biznesowy i efektywna praca całego zespołu Avivy zostały bardzo wysoko ocenione.” – tak transakcję komentuje z kolei  Adam Uszpolewicz, prezes grupy Aviva w Polsce. “Pozyskanie tak silnego i wiarygodnego właściciela umacnia naszą pozycję i atrakcyjność dla klientów. Wspólnie będziemy bardzo mocnym i konkurencyjnym uczestnikiem polskiego rynku ubezpieczeniowego i finansowego” – dodaje Adam Uszpolewicz. 

Zadowolenia z tego projektu nie kryją również partnerzy Greeneberg Traurig

Reprezentacja naszego klienta – Allianz w tej znaczącej ekspansji w Polsce oraz w realizacji jego strategii rozwoju w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sprawia nam ogromną satysfakcję. Implikacje tej przełomowej transakcji wykraczają jednak daleko poza jej bezprecedensową skalę i niezwykle złożony charakter – ta transakcja już teraz wyznacza nowy punkt odniesienia dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej i na nowo kształtuje oczekiwania rynkowe, co jest pozytywnym sygnałem w obliczu zbliżającego się ożywienia gospodarczego” – powiedział Lejb Fogelman, Senior Partner w warszawskim biurze Greenberg Traurig.

“Jesteśmy niezwykle zadowoleni, że nasz wieloletni klient Allianz powierzył nam możliwość wsparcia w tym udanym przejęciu. Ta historyczna transakcja jest również kolejnym kamieniem milowym dla naszej praktyki fuzji i przejęć w sektorze usług finansowych, która od trzydziestu lat znajduje się w ścisłej czołówce świata bankowości i finansów w Polsce” – tak transakcje komentuje Partner kancelarii Stephen Horvath.

Zespół prawników Greenebrg Traurig 

Transakcja jest nadzorowana przez Senior Partnera Lejba Fogelmana, który zapewnia strategiczne doradztwo dla Allianz. Transakcję prowadzi Partner Stephen Horvath wraz z Partnerem Łukaszem Pawlakiem oraz Partnerami Lokalnymi Maciejem Pietrzakiem i Michałem Bobrzyńskim

Wspierają ich Partner Robert Gago, Senior Associate Ewa Tabor, Associate Filip Drgas, Associate Marta Kownacka oraz Senior Associate Anna Celejewska-Rajchert z Praktyki Konkurencji.

Partner Lokalny Anna Hałas-Krawczyk oraz Associate Angelika Makar są odpowiedzialne za aspekty prawa pracy.

W skład zespołu podatkowego wchodzi Partner Graham Iversen, którego w zakresie doradztwa dotyczącego angielskiego prawa podatkowego wspiera Associate Kathryn Jones, a także Partner Lokalny Maciej Kacymirow w zakresie prawa polskiego.

W skład zespołu due diligence weszli ponadto: Senior Associates – Magdalena Medyńska, Anna Wiśniewska, Marek Kłeczek, Agnieszka Stopińska, Magdalena Bachleda-Księdzularz oraz Associates – Julia Gontarska, Aleksandra Staromiejska i Adam Anduła.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów