Kancelaria CMS doradzała BGK i KUKE przy udzieleniu finansowania Republice Rwandy

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Międzynarodowa kancelaria CMS doradzała Bankowi Gospodarstwa Krajowego i Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. przy udzieleniu bezpośredniego finansowania skarbowi państwa Rwandy na zakup polskiego systemu chłodzenia mleka. Wartość finansowania wyniosła 23 mln EUR.

26 października w stolicy Rwandy, Kigali, BGK podpisał z Ministerstwem Finansów i Planowania Ekonomicznego Rwandy umowę kredytu eksportowego ubezpieczonego polisą KUKE w związku z zawarciem przez Faspol sp. z o.o. i Radę Rozwoju Rolnictwa Republiki Rwandy (Rwanda Agriculture and Animal Rescue Development Board) kontraktu na dostawę przez Faspol blisko 400 instalacji chłodzenia mleka razem z dodatkowym wyposażeniem i elementami konstrukcyjnymi dla państwowych punktów skupu w Rwandzie.

Kredyt został udzielony w strukturze sovereign finance, w której kredytobiorcą jest bezpośrednio Skarb Państwa Rwandy, a beneficjentem środków polski eksporter – Faspol. 

Faspol jest producentem silosów i zbiorników do przechowywania substancji ciekłych, wykorzystywanych w branży budowlanej, chemicznej czy spożywczej. Posiada jeden z najnowocześniejszych w Europie zakładów produkcji zbiorników ze stali nierdzewnych. W 2017 r. otworzył oddział w Kenii, z którego obsługuje klientów w Afryce Wschodniej.

Pożyczka na rzecz Republiki Rwandy wpisuje się w program wsparcia ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw w Afryce, realizowany przez BGK. Od 2009 r. BGK wsparł ponad 120 transakcji eksportowych w 19 państwach Afryki.

Doradztwo kancelarii CMS obejmowało przygotowanie umowy kredytowej i ogólne wsparcie transakcyjne.

Klientom doradzali prawnicy z praktyki Bankowości i Finansów CMS. Prace zespołu nadzorował Michał Mężykowski (partner), a projektem kierował Artur Bednarski (counsel), przy wsparciu Kamili Singer (senior associate), Iwony Ciszyńskiej (associate) i Michała Horelika (lawyer).

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów