Partnerzy serwisu

Partnerzy główni:

Kancelaria DWF doradzała przy atomowym porozumieniu Michała Sołowowa i Zygmunta Solorza

Prawnicy kancelarii DWF doradzali MS Innovation Impulse GmbH oraz Synthos Green Energy S.A., spółkom zależnym Michała Sołowowa, przy zawarciu umowy z Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A. której większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz, przewidującej wspólną inwestycję utworzenia elektrowni jądrowej. 

MS Innovation Impulse GmbH doradzali partner lokalny Rafał Woźniak oraz senior associate Krzysztof Jagiełło

Jak widać na zdjęciach zamieszczonych na twitterze przez Synthos Green Energy, w podpisaniu umowy brał udział również Jarosław Grzesiak, były partner zarządzający Greenberg Traurig w Polsce, który przeszedł z kancelarii do grupy kapitałowej Zygmunta Solorza zostając jego doradcą. 

Na podstawie zawartej umowy spółki miliarderów zamierzają utworzyć przedsiębiorstwo prowadzące działalność w obszarze energetyki jądrowej, w szczególności polegającej na budowie reaktorów o technologię GEH BWRX-300, bądź innych optymalnych amerykańskich technologii SMR. Miejscem, w którym strony planują realizować swoją inwestycje w bloki SMR jest teren Elektrowni Pątnów. W tej lokalizacji od kilkudziesięciu lat prowadzona jest działalność związana z wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla brunatnego wydobywanego w okolicznych odkrywkach. ZE PAK w ubiegłym roku ogłosił wyjście z produkcji energii elektrycznej z węgla do 2030. Termin ten wpisuje w się w finalną datę wytwarzania energii z węgla wyznaczoną w Porozumieniu Paryskim z 2015 roku. 

 – Globalnie ocieplenie jest niestety faktem. Głęboka dekarbonizacja jest koniecznością i wynika nie tylko z troski o planetę, ale również z realnych potrzeb gospodarki i efektywności kosztowej. Oczywistą odpowiedzią na ten kryzys są  technologie atomowe – nowoczesne, ale jednak oparte o sprawdzone w przeszłości rozwiązania. Polska jest hubem produkcyjnym Europy, która wymaga bezemisyjnych i stabilnych źródeł energii. Jeżeli chcemy rozwijać się dalej w szybkim tempie i stawać się coraz zamożniejszym społeczeństwem, ściągać do nas kolejne zagraniczne inwestycje, musimy mieć dostęp do atrakcyjnej cenowo energii. Bardzo cieszę się z możliwości realizacji tego projektu z wybitnym i doświadczonym polskim przedsiębiorcą i kolegą Zygmuntem Solorzem – powiedział Michał Sołowow. 

– Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako Państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem. Wspólny cel, czyli czysta i konkurencyjna Polska, jest wart podjęcia wyzwania i jestem przekonany, że razem możemy go zrealizować – powiedział Zygmunt Solorz.