Kancelaria DWF doradzała przy atomowym porozumieniu Michała Sołowowa i Zygmunta Solorza

Opublikowano

Nasi Partnerzy

MS Innovation Impulse GmbH doradzali partner lokalny Rafał Woźniak oraz senior associate Krzysztof Jagiełło

https://twitter.com/greensynthos/status/1432716646712496138

Jak widać na zdjęciach zamieszczonych na twitterze przez Synthos Green Energy, w podpisaniu umowy brał udział również Jarosław Grzesiak, były partner zarządzający Greenberg Traurig w Polsce, który przeszedł z kancelarii do grupy kapitałowej Zygmunta Solorza zostając jego doradcą. 

Na podstawie zawartej umowy spółki miliarderów zamierzają utworzyć przedsiębiorstwo prowadzące działalność w obszarze energetyki jądrowej, w szczególności polegającej na budowie reaktorów o technologię GEH BWRX-300, bądź innych optymalnych amerykańskich technologii SMR. Miejscem, w którym strony planują realizować swoją inwestycje w bloki SMR jest teren Elektrowni Pątnów. W tej lokalizacji od kilkudziesięciu lat prowadzona jest działalność związana z wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla brunatnego wydobywanego w okolicznych odkrywkach. ZE PAK w ubiegłym roku ogłosił wyjście z produkcji energii elektrycznej z węgla do 2030. Termin ten wpisuje w się w finalną datę wytwarzania energii z węgla wyznaczoną w Porozumieniu Paryskim z 2015 roku. 

 – Globalnie ocieplenie jest niestety faktem. Głęboka dekarbonizacja jest koniecznością i wynika nie tylko z troski o planetę, ale również z realnych potrzeb gospodarki i efektywności kosztowej. Oczywistą odpowiedzią na ten kryzys są  technologie atomowe – nowoczesne, ale jednak oparte o sprawdzone w przeszłości rozwiązania. Polska jest hubem produkcyjnym Europy, która wymaga bezemisyjnych i stabilnych źródeł energii. Jeżeli chcemy rozwijać się dalej w szybkim tempie i stawać się coraz zamożniejszym społeczeństwem, ściągać do nas kolejne zagraniczne inwestycje, musimy mieć dostęp do atrakcyjnej cenowo energii. Bardzo cieszę się z możliwości realizacji tego projektu z wybitnym i doświadczonym polskim przedsiębiorcą i kolegą Zygmuntem Solorzem – powiedział Michał Sołowow. 

– Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako Państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem. Wspólny cel, czyli czysta i konkurencyjna Polska, jest wart podjęcia wyzwania i jestem przekonany, że razem możemy go zrealizować – powiedział Zygmunt Solorz.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów