Krypto, NFT, metaverse i… podatki. Kancelaria Kochański & Partners wydaje specjalny raport

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Nowe opracowanie Kochański & Partners to kontynuacja opublikowanego w marcu raportu o zagadnieniach prawnych świata metaverse. To opracowanie przyniosło Kochański & Partners miano finalistów w prestiżowym rankingu The Lawyer European Awards 2022 w kategorii Most Innovative Technology Initiative

Najnowszy raport Kochański & Partners, obejmuje analizę uregulowań podatkowych różnych zdarzeń i transakcji z wykorzystaniem kryptowalut, NFT oraz świata metaverse. Jak podaje kancelaria, w oczach uczestników rynku – przedsiębiorców kryptowalutowych, twórców NFT, czy też podmiotów wchodzących do metaverse – polski system podatkowy jest nieprzejrzysty i skomplikowany, a przez to niekonkurencyjny. Stąd też celem raportu jest nie tyle zaprezentowanie i podsumowanie stanu obecnego, czyli polskich przepisów oraz praktyki organów podatkowych, ale rozpoczęcie dyskusji na temat pożądanych ścieżek regulacji tego rynku. W tym celu eksperci Kochański & Partners przeprowadzili analizę możliwych rozwiązań przyjętych w innych krajach, w tym też uznawanych za tzw. kryptowalutowe raje podatkowe oraz regulacji unijnych. 

W raporcie postawiono najważniejsze pytania dotyczące opodatkowania krypto, w tym m.in: jak rozliczać zyski z krypto oraz jak opodatkować giełdy i kantory krypto. Wychodząc od omówienia zagadnień krypto, w raporcie podatkowym znalazły się również zagadnienia związane z transakcjami na rynku NFT, w tym: jaki podatek zapłaci twórca NFT, a także najważniejsze aspekty dotyczące metaverse, np. wynajem powierzchni biurowych w wirtualnym świecie. 

Autorami raportu są prawnicy z Praktyki Prawa Podatkowego Kochański & Partners: Agata Dziwisz-Moshe, Wojciech Śliż, Aleksandra Pizon-Jaworska, Mirosław Malczeski, Jakub Dittmer, Sławomir Wnuczek (prawnik), Katarzyna Pustułka i Wiktoria Tracichleb.

Prezentacji raportu towarzyszyć będzie debata ekspercka przenosząca pytania dotyczące podatkowych aspektów krypto do żywej dyskusji między autorami raportu i przedstawicielami biznesu. W ten sposób otworzy się przestrzeń do formułowania postulatów opartych o płynące z rynku oczekiwania racjonalnego kierunku uregulowania tego obszaru.

W debacie eksperckiej towarzyszącej prezentacji raportu udział wezmą m.in. prof. Witold Orłowski, ekonomista, Paweł Łaskarzewski, ekspert od NFT, FinTech, Web3, Blockchain & CBDC oraz Łukasz Wenskowski, Prezes Zarządu RQ Wealth Management i współzałożyciel LoopExchange/L222. W dyskusji udział weźmie także Agata Dziwisz-Moshe, a moderatorem debaty będzie Łukasz Węgrzyn, partner i szef Praktyki Technologie Kochański & Partners, pomysłodawca i współautor pierwszego raportu o metaverse.

Prezentacja raportu i debatą będą ogólnodostępne. Na wydarzenie można się zarejestrować TUTAJ.

Artykuł powstał we współpracy z Kochański & Partners.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów