Na polskim rynku nieruchomości komercyjnych rok 2023 przebiegł pod znakiem spowolnienia, z wolumenem transakcji niższym o 65% w porównaniu do roku 2022. Podobne spadki odnotowano na większości europejskich rynków. Jednak rok 2024, a szczególnie druga połowa, pokazuje, że w sektorze nieruchomości doszło do odbicia. Potwierdza to aktywność kancelarii Linklaters, która w tym okresie “zamknęła” znaczące transakcje, które podkreślają ożywienie rynku nieruchomości w Polsce.
Pod koniec września ogłoszono finalizację nabycia przez NEPI Rockcastle, któremu doradzała kancelaria Linklaters, centrum handlowego Magnolia Park we Wrocławiu od Union Investment za 373 miliony euro. Magnolia Park to jedno z dziesięciu największych centrów handlowych w Polsce. W chwili ogłoszenia była to największa w ostatnich latach transakcja dotycząca pojedynczego centrum handlowego w Europie Środkowo-Wschodniej.
W listopadzie ogłoszono kolejną transakcję z udziałem kancelarii, tym razem z sektora biurowego. Linklaters doradzała Signal Capital Partners, działającemu jako preferred equity partner dla Ghelamco, w zakresie joint venture i sprzedaży Warsaw UNIT przez Ghelamco na rzecz Eastnine AB za 280 milionów euro. Była to największa transakcja na rynku biurowym w Europie w 2024 roku.
W grudniu kancelaria i jej klienci ogłosili zamknięcia kolejnych dużych transakcji.
Prawnicy Linklaters ponownie doradzali NEPI Rockcastle przy zakupie centrum handlowego. Tym razem było to Silesia City Center w Katowicach, dominujące centrum handlowe na Śląsku. Wartość transakcji wyniosła 405 milionów euro. To jedna z największych transakcji dotyczących centrów handlowych w Europie w ostatnich latach.
W grudniu, Linklaters zrealizowała także dwie transakcje dla INVESTIKA Real Estate Fund, największego czeskiego i słowackiego niebankowego otwartego funduszu nieruchomościowego, który działał wspólnie ze swoim partnerem joint venture, BUD Holdings. Kancelaria doradzała przy nabyciu położonego na Mokotowie budynku biurowego P180 od Skanska Commercial Development Europe, a także przy nabyciu portfolio logistycznego od 7R. Portfolio obejmowało pięć parków logistycznych w Polsce o łącznej powierzchni ponad 212 tysięcy metrów kwadratowych i wartości przekraczającej 150 milionów euro. To największa inwestycja w sektorze nieruchomości logistycznych w Polsce oraz druga największa w Europie Środkowej w 2024 roku.
Janusz Dzianachowski, partner zarządzający Linklaters, w rozmowie z naszą redakcją podkreślił, że końcówka roku była rekordowa dla sektora inwestycyjnego. – Wbrew wcześniejszym przewidywaniom, aktywność transakcyjna znacząco wzrosła względem ubiegłego roku. Analitycy szacują, że łączny wolumen inwestycyjny w Polsce w 2024 roku przekroczy 4,5 miliarda euro, a może nawet zbliży się do 5 miliardów euro, co oznacza przeszło dwukrotny wzrost rok do roku. Ta aktywność była widoczna szczególnie w ostatnich miesiącach roku – powiedział.
Janusz Dzianachowski podkreślił również, że ożywienie widoczne jest we wszystkich sektorach. – Obserwujemy wzmożoną aktywność inwestorów we wszystkich sektorach, od logistyki i biur, przez obiekty handlowe, po tzw. sektor living. Pojawiły się także spore transakcje hotelowe, a kolejne są w przygotowaniu. Co ważniejsze, na rynku pojawiają się nowi inwestorzy, także spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej (ci ostatni byli główną siłą napędową w ostatnich 12-18 miesiącach). To wyraźny sygnał, że z perspektywy zachodnioeuropejskiego i amerykańskiego kapitału polski rynek stabilizuje się i ponownie staje się atrakcyjny – ocenił.
Jak zaznaczył Dzianachowski, przewidywania Linklaters na nadchodzący rok są pozytywne. – Mamy już zaplanowane kolejne projekty, które będziemy realizować w 2025 roku. Nasze przewidywania na nadchodzący rok są optymistyczne – zapowiedział.