Partnerzy serwisu

Partnerzy główni:

Newsletter ma zatrzymać kradzieże spółek

Reformer Development należąca do tureckiego biznesmena Sabri Bekdasa – to jedna z najgłośniejszych kradzieży spółek w Polsce. Doszło do niej trzy lata temu. Właściciele dowiedzieli się o niej przypadkiem. Ostatnio o bezprawnym przejęciu spółki prowadzącej znaną restaurację w Warszawie informował adwokat Karol Maciej Szymański, partner zarządzający kancelarii RKKW. Tu było już bardziej spektakularnie i o kradzieży było wiadomo od razu. Jak pokazują te przypadki, wąskim gardłem całego procesu przejmowania spółki jest KRS. I właśnie na to receptą ma być newsletter Krajowego Rejestru Sądowego, nad którym pracuje ministerstwo sprawiedliwości.

„Do lokalu kultowej warszawskiej restauracji, w której ruch nasila się wieczorami, wchodzi kilkudziesięciu mężczyzn w kominiarkach. Nie proszą o menu. Zabierają natomiast z biura całą dokumentację księgową – segregatory, wymontowują serwer… Jeden z nich pokazuje świeżo wydrukowany odpis z KRS, a w nim nowy prezes” – tak zaczyna się historia kradzieży spółki, którą niedawno opisywał na portalu Linkedin adwokat Karol Maciej Szymański. Jak się okazało, złodzieje spółki skierowali do wspólników fałszywe zawiadomienia o zgromadzeniu wspólników. W rzeczywistości w zaadresowanych odpowiednio kopertach były tylko wezwania do zapłaty. Na podstawie potwierdzeń nadania przesyłek złodzieje procedowali dalej. Na zgromadzenie wspólników przybył tylko pełnomocnik wspólnika mniejszościowego, który powołał siebie w skład nowego zarządu. Potem rozpoczęły się próby wyprowadzania majątku ze spółki. Ostatecznie jednak całą operację zablokowali prawnicy kancelarii RKKW.

Inaczej było w przypadku Reformer Development. Tu o nowym zarządzie dowiedziała się księgowa, gdy zadzwoniono do niej z banku z prośbą o uzupełnienie danych do otwarcia rachunku spółki w nowym banku. Złodzieje w tym przypadku przedstawili sądowi fałszywy akt zmian właścicielskich. KRS niczego nie podejrzewając, dokonał ich wpisu. Cała sprawa byłą szeroko opisywana przez media.

W obu przypadkach newralgicznym etapem kradzieży spółki okazało się oczywiście postępowanie w KRS. Sąd niczego nie podejrzewał i rejestrował nowe zarządy. Rozwiązaniem tego problemu ma być newsletter wysyłany przez KRS do wspólników tuż po przyjęciu wniosku o zmiany w rejestrze, jeszcze przed jego rozpoznaniem. Jak poinformował Dziennik Gazeta Prawna, resort sprawiedliwości dostał zielone światło na wpisanie do wykazu prac rządu projektu ustawy wprowadzającej taką procedurę. DGP zapewnił o tym wiceminister Marcin Warchoł.

Newsletter ma automatycznie powiadamiać o zarejestrowaniu sprawy w postępowaniu rejestrowym oraz dokonaniu wpisu w rejestrze. Ma to dać czas i możliwość rzeczywistym właścicielom spółki i zarządowi na reakcję, czyli wzięcie udziału w postępowaniu, ewentualnie zaskarżenia orzeczenia o wpisie i powiadomienia organów ścigania. Newsletter KRS ma zacząć obowiązywać już od 19 maja – informuje DGP.

Dlaczego wprowadzenie tego rozwiązania jest niezwykle ważne, zobrazuje nasz wywiad z adwokatem Karolem Maciejem Szymańskim, w którym rozmawiamy o przytoczonej przez niego próbie kradzieży spółki, innych podobnych przypadkach, a także w ogóle o całym procederze. Wywiad już niebawem opublikujemy na Legal Business Polska.

Kategoria: Prawo i biznes