Nie ma gwałtownych ruchów, ale opracowujemy plany ewakuacji biznesu dla niektórych klientów – adwokat Andriy Kosylo o sytuacji na Ukrainie

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Kilka dni temu prezydent Ukrainy na spotkaniu z przedstawicielami zagranicznego biznesu uspokajał i zapewniał, że mogą bezpieczenie dalej działać – podała Polska Agencja Prasowa. Według Wołodymyra Zełenskiego, gromadzenie rosyjskich wojsk przy granicy to nacisk psychologiczny. I rzeczywiście do tej pory nie pojawiały się komunikaty o dużej ewakuacji biznesowej z Ukrainy.

Takie nastroje potwierdza także adwokat dr Andriy Kosylo. Jak podkreśla, wojna nie trwa od miesiąca, a od kilku lat i firmy planujące działalność na Ukrainie musiały brać takie ryzyko pod uwagę. – Sam fakt grożenia przez Rosję Ukrainie, koncentrowania wojsk wzdłuż granic spowodował duży uszczerbek dla pewności obrotu gospodarczego i inwestycji. Mimo to, sytuacja jest stabilna, w tym, w sektorze bankowym i finansowym.  Przypomnę, że wojna z Rosją faktycznie trwa od 2014 roku. Jeżeli ktoś w ostatnich latach decydował się na inwestowanie w Ukrainie, to raczej brał  to ryzyko pod uwagę. Mimo to, stale obserwowaliśmy wzrost inwestycji zagranicznych. Jeżeli chodzi o samą sytuację, to jest bardzo niepewna. Staramy się zachować spokój – powiedział Legal Business Polska dr Andriy Kosylo.

Adwokat przyznał jednak, że niektóre firmy zastanawiają się nad szybkim opuszczeniem Ukrainy. Zauważyć jednak trzeba, że nie w każdym biznesie będzie to możliwe. – Nie obserwujemy podejmowania gwałtownych kroków wycofywania się z inwestycji. Dla niektórych Klientów opracowujemy plany możliwej ewakuacji, przeniesienia biznesu do Polski czy innych krajów. Jest to możliwe dla wybranych branż, takich jak np. IT. Ale będzie już bardziej skomplikowane lub niemożliwe w przypadku produkcji czy rolnictwa.  Mimo bardzo poważnej sytuacji spodziewam się, że nie dojdzie do eskalacji konfliktu i sytuacja się stabilizuje – powiedział Andriy Kosylo.

Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że co trzecia firma w Polsce obawia się ataku Rosji na Ukrainę. Jest to związane z intensywną wymianą handlową z naszymi wschodnimi sąsiadami. Jak dodali bowiem analitycy PIE, najwięcej obaw zanotowano wśród firm z branży transportu, spedycji i logistyki.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów