Norton Rose Fulbright doradza bankom i inwestorowi instytucjonalnemu przy powiązanym ze wskaźnikami zrównoważonego rozwoju finansowaniu w wysokości 1,5 mld zł dla CARGOUNIT

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Kancelaria Norton Rose Fulbright doradzała konsorcjum dużych polskich i zachodnioeuropejskich kredytodawców przy powiązanym ze wskaźnikami zrównoważonego rozwoju finansowaniu w wysokości 1,5 mld zł (338 mln EUR) dla CARGOUNIT, wiodącej w Europie Środkowo-Wschodniej spółki wynajmującej lokomotywy z siedzibą w Polsce.

W skład konsorcjum polskich i zagranicznych instytucji finansowych weszły: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, ING Bank Śląski, Siemens Bank, Bank Polska Kasa Opieki, ABN AMRO, Société Générale, Erste Group Bank AG, La Banque Postale i Bank Ochrony Środowiska. Bank Polska Kasa Opieki pełnił rolę agenta kredytu i agenta zabezpieczeń. Ponadto, finansowanie zostanie udzielone przez DWS jako inwestora instytucjonalnego.

Nowa umowa finansowania obejmuje uprzywilejowany kredyt terminowy na refinansowanie istniejącego zadłużenia, kredyt odnawialny, kredyt inwestycyjny oraz kredytu Private Placement na sfinansowanie zakupów lokomotyw przez spółkę do 2026 r., w tym dostaw lokomotyw Vectron MS od Siemens Mobility i lokomotyw Gama Marathon od Pesa Bydgoszcz. Finansowanie uzyskane z powiązanego ze wskaźnikami zrównoważonego rozwoju kredytu zapewni środki niezbędne na zakupu około 70 przyjaznych dla środowiska lokomotyw.

Zespołem kierowała counsel Joanna Braciszewska-Szarapa. W skład zespołu wchodzili Marta Kawecka, Krzysztof Gorzelak, Patryk Gelar i Igor Kondratowicz. Zespół pracował pod nadzorem partnera Grzegorza Dyczkowskiego, który kieruje warszawskim biurem kancelarii oraz warszawską praktyką bankowości i finansów.

Doradztwo w zakresie prawa angielskiego zapewnił partner James Dunnett. 

– Jesteśmy dumni, że mogliśmy doradzać grupie instytucji finansowych przy tej złożonej transakcji finansowania, która obejmuje cele ESG określone przez kredytobiorcę w jego strategii biznesowej. Jest to jedna z wielu powiązanych ze wskaźnikami zrównoważonego rozwoju transakcji finansowania zamkniętych ostatnio przez Norton Rose Fulbright w Warszawie. ESG i zielone finansowanie nabierają rozpędu zarówno na świecie, jak i w Polsce, a my cieszymy się, że jako kancelaria prawna możemy być częścią tego procesu – skomentowała counsel Joanna Braciszewska-Szarapa. 

CARGOUNIT jest liderem na rynku wynajmu lokomotyw w Europie Środkowo-Wschodniej z siedzibą w Polsce. Jej lokomotywy są wykorzystywane głównie przez przewoźników towarowych z branży petrochemicznej i chemicznej, transportu intermodalnego oraz transportu kruszyw i wyrobów stalowych. Flota CARGOUNIT obejmuje prawie 200 lokomotyw, w tym prawie 120 elektrycznych lokomotyw.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów