Partnerzy serwisu

Partnerzy główni:

Norton Rose Fulbright doradzała Grupie PGE przy wiatrowej transakcji za niemal miliard złotych

Kancelaria Norton Rose Fulbright doradzała PGE Energia Odnawialna S.A. przy badaniu stanu prawnego i nabyciu trzech farm wiatrowych o mocy ponad 84 MW. Transakcja daje Grupie PGE 12% wzrost mocy pozyskiwanej z wiatru onshore.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wartość transakcji to ok 939 mln złotych. Od strony formalnej to nabycie 100% udziałów spółki Collfield Investments wraz z gotówką zgromadzoną na jej kontach w kwocie ok. 180 mln złotych.

Przejęte farmy zlokalizowane są w trzech województwach: w kujawsko-pomorskim – farma Radzyń o mocy 36,9 MW, łódzkim – farma Ścieki o mocy 22 MW, i wielkopolskim – farma Jóźwin o mocy 25,3 MW.

Pracami zespołu kancelarii Norton Rose Fulbright kierowali counsel Artur Jończyk (M&A), partner Agnieszka Braciszewska (ubezpieczenie W&I), senior associate Cezary Zawiślak (badanie stanu prawnego i zagadnienia regulacyjne w obszarze energetyki) oraz counsel Tomasz Rogalski (badanie stanu prawnego i zagadnienia regulacyjne w obszarze energetyki), których wspierali konsultant Piotr Milczarek (ochrona konkurencji), associate Maciej Dubiel oraz prawnicy Jan Nowjalis, Bartosz Odziemkowski, Martyna Korzeniewska i Jakub Chmiel (badanie stanu prawnego).

Jak mówi Tomasz Rogalski, counsel kierujący praktyką energetyczną warszawskiego biura Norton Rose Fulbright, ta transakcja jest kolejnym dowodem na wciąż rosnące zaufanie inwestorów lokalnych i zagranicznych do polskiego rynku energetycznego. – Dążenie do gospodarki zeroemisyjnej i wycofywanie się z węgla w Polsce przyciągają krajowych i międzynarodowych inwestorów, tak jak w przypadku sprzedaży tych farm wiatrowych przez Green Investment Group na rzecz naszego klienta, PGE. Apetyt tego inwestora na dobre aktywa doskonale współgra z koncentracją naszego zespołu na inwestycjach w czystą energię w Polsce – komentuje Tomasz Rogalski.

Transakcja jest częścią procesu wdrażania strategii Grupy PGE, zakładającej posiadanie w 2030 roku 1,7 GW mocy wytwórczych w lądowych farmach wiatrowych. Długoterminowym celem strategicznym jest neutralność klimatyczna Grupy PGE do 2050 roku i zapewnienie klientom PGE w 100% zielonej energii.

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią Norton Rose Fulbright.