Nowe otwarcie i nowe technologie w praktyce nieruchomości SSW

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Kancelaria SSW Pragmatic Solutions na rynku nieruchomości inwestycyjnych jest obecna od wielu lat. Przez ten czas zebrała bogate doświadczenie i portfolio projektów, przy których pracowały interdyscyplinarne zespoły prawników z różnych praktyk firmy. Teraz kancelaria rekonstruuje swój zespół nieruchomości i stawia w tym sektorze na nowe technologie.

Robert Wodzyński, Andrzej Włoch, Marta Popis

Do praktyki nieruchomości SSW dołączył niedawno partner Andrzej Włoch. Wcześniej przez niemal 10 lat był związany z kancelarią Dentons.

– SSW Pragmatic Solutions to nowoczesna, stale rozwijająca się kancelaria. Po latach spędzonych w dużych międzynarodowych firmach zdecydowałem się podjąć wyzwanie rozbudowania zespołu nieruchomościowego tutaj, w firmie, która, według mnie, ma duży potencjał oraz daje szerokie możliwości rozwoju nie tylko klientom, ale również pracującym tu prawnikom – mówi Andrzej Włoch.

Drugim liderem zespołu nieruchomości SSW jest counsel Robert Wodzyński, który z kancelarią związany jest od niemal 4 lat i brał udział w największych i najważniejszych transakcjach realizowanych przez SSW.

W ostatnim czasie do kancelarii dołączyli także: doświadczona prawniczka Marta Popis, która wcześniej przez 11 lat pracowała w praktyce nieruchomości Hogan Lovells oraz Michał Maślak, który do SSW przeszedł po 9 latach pracy w CMS.

Kancelaria pozyskała również prawników na stanowiska associates: Joannę Berzyńska-Garal oraz Maję Wardzyńską i cały czas prowadzi kolejne rekrutacje. Obecnie zespół nieruchomości SSW liczy ok. 10 osób i będzie nadal rozbudowywany.

Bliska relacja z klientem, poświęcana mu uwaga i szeroki consulting dzięki usługom towarzyszącym doradztwu prawnemu to zalety, na jakich, między innymi, buduje swoją pozycję rynkową praktyka nieruchomości SSW.

– Rynek usług prawnych, ale także cały rynek inwestycji nieruchomościowych przeszedł zmiany, które spowodowały, że miejsce przy dużych projektach i transakcjach nie jest już zarezerwowane tylko dla największych, międzynarodowych brandów. Klienci coraz częściej doceniają mniejsze zespoły, bo wiedzą, że także posiadają odpowiednie kompetencje merytoryczne, biznesowy know-how, a do tego często oferują klientowi więcej atencji  oraz wsparcia w realizacji jego planów inwestycyjnych  – uważa Andrzej Włoch.

SSW doradza klientom we wszystkich znaczących sektorach nieruchomości inwestycyjnych: logistycznym, mieszkaniowym, biurowym i komercyjnym. Prawnicy pracują przy transakcjach nabycia i sprzedaży nieruchomości,  projektach inwestycyjnych joint venture, zarządzaniu procesem inwestycyjnym, umowach najmu i bieżącym zarządzaniu portfelami nieruchomości, a także przy pozyskiwaniu finansowania projektów nieruchomościowych.

– Staramy się dywersyfikować portfolio naszych projektów. Posiadamy kompetencje do doradzania na każdym obszarze rynku nieruchomości i staramy się być na bieżąco z rynkowymi standardami w każdym z nich. Oczywiście, obecnie najbardziej popularny wśród inwestorów jest rynek nieruchomości magazynowych oraz inwestycyjnego najmu mieszkaniowego (PRS) i mamy tu dużo projektów, ale wiemy, że koniunktura jest zmienna – mówi Robert Wodzyński.

Kancelaria SSW zapewnia także doradztwo na polach, które towarzyszą inwestycjom nieruchomościowym, to dzięki usługom SSW Finance, SSW Accounting czy Family Office. – Dzięki temu jesteśmy w stanie komplementarnie obsługiwać naszych klientów. Także dzięki temu, jako SSW, jesteśmy nie tylko doradcami prawnymi, ale szerzej – konsultantami biznesowymi, którzy pomagają przy kojarzeniu transakcji, znajdowaniu inwestorów czy okazji inwestycyjnych – podkreśla Robert Wodzyński.

Według prawników SSW na rynku nieruchomości inwestycyjnych cały czas jest duże zapotrzebowanie na doradców prawnych. – Widzimy coraz większą otwartość klientów na współpracę z wieloma kancelariami prawnymi. Kiedyś obsługa znaczących deweloperów czy inwestorów skupiona była w 5-6 największych kancelariach. Dziś poszczególne firmy nieruchomościowe często współpracują jednocześnie przy różnych projektach z kilkoma kancelariami i nadal poszukują kolejnych do swojego panelu – mówi senior managing associate Marta Popis.

W ostatnim czasie zespół nieruchomości SSW doradzał przy: joint venture funduszu  Baytree Real Estate Opportunities Ltd. i Capital Park dotyczącym realizacji inwestycji na Polskim Haku w Gdańsku, sprzedaży CH Bemowo do funduszu Futureal, transakcji forward funding wraz z podpisaniem development management agreement na realizację inwestycji magazynowej w Rzepinie (ponad 50 tys. mkw. powierzchni użytkowej), czy też sprzedaży ok. 500 ha gruntów pod realizację inwestycji fotowoltaicznej.

SSW w nieruchomościach chce także stawiać na nowe technologie. Już od jakiegoś czasu korzysta ze stworzonego wspólnie z Kyndryl (poprzednio IBM Watson Studio) programu AQUILA. To narzędzie, które analizuje język naturalny umów i jest w stanie rozpoznać ich poszczególne klauzule. Już dziś AQUILA może analizować treści po polsku, angielsku i niemiecku, a zespół na bieżąco pracuje nad udostępnieniem funkcjonalności również w innych językach. Jak zapewnia SSW, AQUILA może sprawdzić pojedynczy dokument w kilkadziesiąt sekund. Platforma może również prowadzić “hurtowe” analizy i prezentować odpowiedzi na zapytania dotyczące setek, a nawet tysięcy dokumentów. Jako skalowalny system oparty o sztuczną inteligencję, może być łatwo dostosowana do konkretnych potrzeb biznesowych każdego klienta, współpracując w tle z istniejącymi systemami lub jako osobna aplikacja.

– Kancelaria SSW mocno się rozwija, niemal wszystkie praktyki rok do roku odnotowują istotne wzrosty. My, jako zespół nieruchomości, oczywiście chcemy  wpisywać się w tę strategię rozwoju i zbudować jedną z najlepszych praktyk nieruchomościowych na rynku. W SSW mamy wszystko, co jest potrzebne do osiągnięcia takiej pozycji rynkowej. Wiedzę i doświadczenie zdobywane również w środowisku międzynarodowych transakcji uzupełniamy energią, pasją i butikową chęcią bycia blisko klienta. Jeżeli dołożymy do tego komplementarność z innymi praktykami oraz usługi towarzyszące SSW Finance, SSW Accounting czy Family Office, stajemy się swego rodzaju hubem inwestycyjnym opiekującym się klientem na każdym etapie jego inwestycji – podsumowuje Andrzej Włoch.

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią SSW Pragmatic Solutions.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów