“Oddajemy dziś hołd niezłomnemu duchowi Ukrainy”. Wyjątkowy list prawników i prawniczek z ponad 30 kancelarii

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Prawnicy i prawniczki z ponad 30 kancelarii w Polsce podpisali wyjątkowy list skierowany do walczących z napaścią Rosji w Ukrainie, w tym wprost do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

„Drodzy Przyjaciele – Ukrainki i Ukraińcy, Bohaterski Narodzie Ukraiński, Panie Prezydencie Zełenski. Cały świat patrzy z podziwem, jak heroicznie stawiacie czoła barbarzyńskiej inwazji rosyjskiego reżimu na Waszą Ojczyznę” – tak zaczyna się ten spejcalny list.

„My, Wasi polscy przyjaciele, prawniczki i prawnicy, oddajemy dziś hołd niezłomnemu duchowi Ukrainy i bohaterom, którzy oddali życie w tej nielegalnej wojnie, wymierzonej przeciwko suwerennej Ukrainie. Obiecujemy Wam, że uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by wspomóc Was w walce z okrutnym najeźdźcą, który bombarduje Wasze domy i morduje niewinnych cywilów, kobiety i dzieci. Zaopiekujemy się tymi, którzy szukają schronienia w naszej Ojczyźnie, kiedy Wy przelewacie krew w obronie swojej” – piszą prawnicy.

W liście podkreślono, że tocząca się wojna, to walka nie tylko o samą Ukrainę: „Dziś walczycie Za Naszą i Waszą Wolność, jak kiedyś inni bohaterowie, którzy przeciwstawiali się złu i carskiemu despotyzmowi, gdy naszą Ojczyznę – jak dziś Ukrainę – rozrywano na kawałki. Walczycie o wolną i zjednoczoną Europę, o nowy demokratyczny świat, którego siłą jest solidarność, godność człowieka i wspólnota, a nie przemoc i kłamstwo”.

List docenia także szczególną role prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. „Walczycie dowodzeni przez prawdziwego męża stanu, który prowadzi Was z wielką mądrością, żarliwością i odwagą. Wiele europejskich narodów patrzy dziś z podziwem na Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Ukrainy, który demonstruje światu siłę człowieczeństwa, szczerości i prawdy. Walczycie dowodzeni przez lwa” – napisano.

List powstał także w języku ukraińskim i angielskim. Podpisało go ponad 300 prawników i prawniczek z ponad 30 kancelarii działających w Polsce, w tym największych firm prawniczych na naszym rynku.

Pełna treść listu wraz z listą sygnatariuszy dostępna jest TUTAJ.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów