OneNDA już dostępny. Brytyjscy prawnicy próbują ustandaryzować zachowanie poufności

Opublikowano

Nasi Partnerzy

OneNDA to inicjatywa dwóch prawniczek z Wielkiej Brytanii prowadzących firmę doradzającą wewnętrznym działom prawny The Law Boutique –  Electry Japonas i Roisin Noonan. To projekt bezpłatny, dla firm oraz kancelarii z całego świata. Prace nad kształtem umowy rozpoczęły się w lutym tego roku. Nad tekstem pracowali między innymi prawnicy Norton Rose Fulbright, Linklaters, Allen & Overy, Slaughter and May i australijskiej firmy Gilbert + Tobin. 

Twórcy projektu OneNDA planują by do końca roku do stosowania tej standardowej umowy przystąpiło tysiąc firm. W praktyce OneNDA ma pozwolić przede wszystkim na zaoszczędzenie czasu. Firmy uznające standard OneNDA mają akceptować tę umowę we wzajemnych relacjach oraz poszczególnych transakcjach i dzięki temu nie rozpoczynać za każdym razem prac i negocjacji nad nową non-disclosure agreement. 

Jak powiedziały inicjatorki OneNDA portalowi Artificial Lawyer, najlepszą częścią tego projektu jest obserwowanie współpracy prawników z różnych organizacji w imię zrealizowania jednego celu, co jest rzadkością. – Jako prawnicy jesteśmy szkoleni, aby “wygrywać” i zazwyczaj nawiązujemy kontakty z innymi prawnikami tylko w kontekście walki, w której celem jest wygrana(…). Ten brak współpracy w branży prawniczej jest dość szkodliwy dla innowacji – ponieważ bez zrozumienia innych trudno jest wpaść na nowe pomysły, rozwiązania lub dostrzec nowe perspektywy. W OneNDA nie chodzi tylko o NDA. Chodzi o siłę współpracy i o to, co możemy osiągnąć, jeśli będziemy pracować razem, a nie przeciwko sobie – powiedziały Electra Japonas i Roisin Noonan. 

Jak dodały, obecna wersja OneNDA jest odpowiednia dla zwykłych transakcji handlowych, ale nie  dla fuzji i przejęć lub innych transakcji finansowych, dlatego następnym krokiem będzie zbudowanie oddzielnego “modułu M&A”, który rozszerzy stosowanie OneNDA. 

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów