Partnerzy serwisu

Partnerzy główni:

Oto prawnicy kancelarii SPCG, którzy pracowali nad bezprecedensową sprawą Tomasza Komendy

Rekordowe odszkodowanie dla Tomasza Komendy to duży sukces nie tylko prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego, ale całej kancelarii SPCG. Przedstawiamy prawników, którzy pracowali przy tej bezprecedensowej i zupełnie wyjątkowej sprawie. 

12 milionów złotych zadośćuczynienia i ponad 800 tysięcy złotych odszkodowania od Skarbu Państwa przyznał sąd I instancji Tomaszowi Komendzie z tytułu 18 lat niesłusznej kary więzienia. W pozwie domagano się niemal 19 milionów złotych odszkodowania i zadośćuczynienia. 

Sąd ustalając wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia wziął pod uwagę między innymi 42 wyroki jakie zapadły przed polskimi sądami okręgowymi w podobnych sprawach. 

Postępowanie przed sądem toczyło się z wyłączniem jawności. To samo dotyczy również uzasadnienia wyroku.

– Wyrok oczywiście jest dobry, otrzymaliśmy odszkodowanie w wysokości 2/3 żądanej kwoty. Musimy razem z Tomaszem Komendą przeczytać uzasadnienie, na razie nie wiemy, czy będziemy się odwoływać. Porozmawiamy o szczegółach, jak opadną emocje – mówił mediom po zakończeniu rozprawy pełnomocnik Tomasza Komendy Zbigniew Ćwiąkalski.

Postępowanie w sprawie odszkodowania trwało od 2019 roku. Wcześniej, w maju 2018 roku wyrokiem Sądu Najwyższego Tomasz Komenda został uniewinniony w sprawie gwałtu i morderstwa 15 latki w Miłoszycach w 1996 roku. 

W tym czasie nad tą sprawą w kancelarii SPCG pracował przede wszystkim partner, prof. Zbigniewa Ćwiąkalski, który tak po uniewinnieniu Tomasza Komendy komentował tę sprawę na stronie kancelarii: Temu człowiekowi należy się coś od społeczeństwa. Ze swojej strony, jako adwokat, mogę mu pomóc swoją wiedzą i doświadczeniem prawniczym. Dlatego też zdecydowałem się poprowadzić tę sprawę oraz reprezentować p. Komendę absolutnie pro-bono, nie pobierając żadnego wynagrodzenia od niego i jego rodziny. Dodatkowo, będziemy wnosić o precedensowe i rekordowe odszkodowanie w historii polskiego sądownictwa i nie chcę, aby dyskusje i domniemania o wysokości wynagrodzenia kancelarii z tytułu reprezentowania p. Tomasza Komendy przesłoniły najważniejszy aspekt tej sprawy – uzyskanie wynagrodzenia niesłusznie skazanemu człowiekowi za straconą młodość i poniesione krzywdy moralne. 

Poza Zbigniewem Ćwiąkalskim, nad tą sprawą w SPCG pracowała także adwokat  Magdalena Stanisławska-Czop, associate kancelarii. Specjalizuje się w prawie karnym, ze szczególnym uwzględnieniem prawa karnego gospodarczego i white collar crimes, oraz w prawie spółek. Jest absolwentką studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na tej uczelni ukończyła także studia podyplomowe z zakresu prawa karnego skarbowego i gospodarczego. 

Starszych prawników wspomagał aplikant adwokacki Piotr Bernacki zajmujący się prawem karnym gospodarczym. Jest absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także absolwentem studiów Master of Laws na The Catholic University of America, The Columbus School of Law. Od stycznia ubiegłego roku jest aplikantem adwokackim w izbie krakowskiej. 

Swój duży wkład pracy w sprawę Tomasza Komendy wniosła także adwokat Bogumiła Górnikowska, która obecnie nie jest związana już z kancelarią SPCG. 

Sprawa Tomasza Komendy jest bezprecedensowa i zupełnie wyjątkowa na gruncie prawa, wymiaru sprawiedliwości, ale przede wszystkim w aspekcie czysto ludzkim i moralnym. Jak powiedział Tomasz Komenda po wyroku w sprawie odszkodowania, żadne pieniądze nie są w stanie wynagrodzić mu 18 lat straconego życia. 

Kategoria: Prawnicy