Polska liderem regionu CEE w transakcjach M&A w 2022 roku

Opublikowano

Nasi Partnerzy

250 transakcji fuzji i przejęć o łącznej wartości 15,97 mld euro przeprowadzono w ubiegłym roku w Polsce, co jest najlepszym wynikiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – wynika z raportu kancelarii CMS przygotowanego z EMIS dostawcą danych o rynkach wschodzących. 

Jak wynika z raportu „CMS Emerging Europe M&A 2022” w całym regionie CEE przeprowadzono w ubiegłym roku łącznie 1 229 transakcji. To wzrost o 5,6% w porównaniu do 2021 roku. Jednak już wartość transakcji zmniejszyła się rok do roku o 20% i wyniosła 32,93 mld euro. 

W Polsce nie tylko najwięcej transakcji, ale także z najwyższą wartością 

Wśród krajów Polska okazała się liderem zarówno pod względem przeprowadzonych transakcji (250), jak i ich wartości (15,97 mld euro). 

Wartość przeprowadzonych transakcji osiągnęła najwyższy poziom od dekady. 15,97 mld euro to wzrost o jedną trzecią w stosunku do roku poprzedniego.

– Polska, będąca największą gospodarką Europy Środkowo-Wschodniej, dominuje w zestawieniu największych transakcji w 2022 roku. Duża w tym zasługa konsolidacji sektora energetycznego, z którą pośrednio związane były trzy wielkie transakcje: fuzja PKN Orlen i PGNiG, przejęcie PKP Energetyka przez PGE oraz sprzedaż stacji benzynowych, należących wcześniej do Lotosu, które po fuzji firmy z Orlenem przejął węgierski MOL. Warto także odnotować dużą aktywność w innych obszarach, jak na przykład silne wejście na polski rynek spółki Alphabet, będącej właścicielem m.in. Google’a i YouTube’a, która zainwestowała ponad pół miliarda euro w warszawskie nieruchomości — tak komentuje te wyniki Andrzej Żurawski, ekonomista EMIS (ISI Emerging Markets Group).

Kraje-liderzy M&A w CEE

Po Polsce na drugim miejscu uplasowała się Rumunia z wynikiem o 20 proc. wyższym niż rok wcześniej – 234 transakcje. Na trzeciej pozycji znalazły się Czechy – 125 transakcji. 

Kolejny rok z rzędu rozwijał się też rynek M&A w Chorwacji. Wartość transakcji osiągnęła tu rekordowy (w ciągu ostatnich dziesięciu lat) poziom, tj. 3,16 mld euro (wzrost o 69 proc.), do czego przyczyniło się również nabycie przez brytyjską spółkę Entain udziałów w SuperSport (o wartości 690 mln euro). Chorwacja odnotowała również wzrost liczby transakcji o 16% do rekordowego poziomu 80. Tym samym zajęła czwarte miejsce w zestawieniu. 

– Pomimo niezwykle trudnych warunków, rynek fuzji i przejęć w europejskich krajach rozwijających się wyróżnia nadzwyczajna odporność i stabilne tempo wzrostu. Porównując rok 2022 do okresu przed pandemią, tempo wzrostu jest stabilne. I chociaż taki obraz napawa optymizmem, spadek wartości transakcji świadczy o tym, że inwestorzy są ostrożniejsi w świetle obecnej sytuacji gospodarczej oraz przedłużającego się konfliktu w Ukrainie – dodaje Horea Popescu, partner kierujący praktyką M&A CMS w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Niezmiennie najwięcej transakcji w branży telekomunikacyjnej i informatycznej

Dane z należącej do EMIS bazy DealWatch wskazują, że w 2022 r. pierwsze miejsce pod względem liczby fuzji i przejęć po raz kolejny przypadło branży telekomunikacyjnej i informatycznej – 336 transakcji. To o 58 więcej niż w poprzednim roku. Ma to związek z postępującą digitalizacją widoczną we wszystkich krajach oraz sektorach gospodarki.

Kapitał płynie zza oceanu

Najaktywniejszym inwestorem zagranicznym w analizowanym regionie pozostają Stany Zjednoczone – 126 transakcji w 2022 r. Kolejne miejsca przypadły inwestorom europejskim: Wielkiej Brytanii (88), Niemcom (74) oraz Austrii (55). Ponadto Austria, Francja i Wielka Brytania zajęły odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsce pod względem wartości kontraktów zawieranych przez inwestorów.

Jaki będzie ten rok? 

– Obecnie aktywność na rynku M&A jest mniejsza głównie ze względu na niestabilne ogólne otoczenie gospodarcze i mniej atrakcyjne wyceny. Jednak wraz ze stabilizacją sytuacji makroekonomicznej zakładamy, że liczba transakcji ponownie wzrośnie. Nie spodziewamy się łatwych czasów, ale jesteśmy przekonani co do tego, że aktywność będzie widoczna przede wszystkim w sektorach takich jak IT, energetyka i produkcja. Dodatkowo na znaczeniu mogą zyskiwać restrukturyzacje oraz transakcje zbywania przez grupy kapitałowe aktywów niestanowiących ich podstawowej działalności (tzw. corporate carve-outs) – przewiduje Błażej Zagórski, partner w kancelarii CMS.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów