Pracuj, potem STS. Greenberg Traurig doradzała bankom przy dużych IPO dzień po dniu. “Kwestia okien rynkowych”

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Debiuty Grupy Pracuj i STS Holding to jedne z największych wejść na giełdę w tym roku, wartość akcji sprzedanych w ramach IPO wyniosła w jednym i drugim przypadku nieco ponad miliard złotych. Wcześniej bardziej wartościowe debiuty miało Huuuge (wartość IPO ok 1,6 mld zł) oraz Pepco (ok 3,7 mld zł). Jak ocenia Pan ten rok na warszawskim parkiecie właśnie pod względem debiutów?

Po 2020 roku i „nowym otwarciu” na GPW, jakim była moim zdaniem pierwsza oferta publiczna Allegro, rok 2021 był rokiem kontynuacji i wykorzystania sytuacji rynkowej, podczas którego na rynku polskim pojawiły się interesujące oraz duże oferty publiczne, mogące zainteresować zarówno inwestorów indywidualnych jak i polskich oraz zagranicznych inwestorów instytucjonalnych.  W kontekście oceny roku 2021, pozostaje mieć nadzieję, że rok 2022 będzie równie udany pod kątem profilu emitentów wybierających się na giełdę oraz wielkości i atrakcyjności ofert publicznych.

Debiuty Grupy Pracuj i STS Holding nastąpiły dzień po dniu. Przypadek, czy można dopatrywać się jakiegoś trendu na koniec roku?

To raczej kwestia „okien rynkowych”, podczas których możliwe jest przygotowanie i przeprowadzenie dużych ofert publicznych skierowanych do zagranicznych inwestorów instytucjonalnych.  Listopad jest tradycyjnym „oknem rynkowym” dla dużych ofert publicznych przeprowadzanych na podstawie wyników za trzy kwartały danego roku obrotowego jako najświeższych sprawozdań finansowych zamieszczonych w prospekcie, stąd też przeprowadzenie dużych ofert publicznych właśnie w tym terminie wiązałbym z wyborem „okna rynkowego” na przeprowadzenie IPO oraz czasem koniecznym dla przygotowania tak dużej i skomplikowanej oferty publicznej.

W nadchodzącym roku spodziewa się Pan utrzymania na giełdzie trendu z ostatnich 12 miesięcy czyli kolejnych debiutów o wysokiej wartości, ale również nadal wielu wyjść z giełdy?

Nie ma dwóch takich samych lat, więc jeżeli sytuacja na rynku ustabilizuje się, miejmy nadzieję że rok 2022 będzie zbliżony co do charakteru do roku 2021, tj. oczekujmy i trzymajmy kciuki za ciekawych emitentów i ich plany giełdowe, mając również na uwadze, że delistingi spółek publicznych nie są czymś nadzwyczajnym, a raczej normalnym elementem środowiska giełdowego. Odnośnie do liczby i profilu ofert publicznych — myślę że decyzje i plany odnośnie do IPO oraz terminów ich przeprowadzenia będą w dużym stopniu zależały od oceny roku 2021 i ostatnich IPO przez potencjalnym debiutantów giełdowych oraz akcjonariuszy sprzedających.

Kancelaria Greenberg Traurig przy debiutach Grupy Pracuj i STS Holding doradzała bankom inwestycyjnym w zakresie prawa polskiego, angielskiego i amerykańskiego. Transakcje poprowadził Partner Paweł Piotrowski, którego wspierali Associates Jakub Tarłowski i Michał Bałdowski. W skład zespołu wchodzili również Partner Lokalny Maciej Kacymirow, który odpowiadał za wybrane aspekty podatkowe oraz Senior Associate Agnieszka Stopińska, która koordynowała proces due diligence wraz z Senior Associates: Natalią WołkowyckąMateuszem KoronkiewiczemTomaszem Denko i Anną Celejewską-Rajchert oraz Associates: Angeliką MakarAdamem Andułą i Maciejem Jabłońskim

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów