SMM Legal chce sprostowania od Wyborczej w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Żądanie sprostowania, którego pełną treść kancelaria udostępniła na swojej stronie, dotyczy tekstu z 20 grudnia „Wyborcza ujawnia: Tak pisano ustawę pod Obajtka, by sprzedać Lotos” i zostało skierowane do redaktora naczelnego Gazety Wyborczej Adama Michnika i redaktora naczelnego serwisu wyorcza.pl Jarosława Kurskiego.

Kancelaria chce, by w serwisie wyborcza.pl i w Gazecie Wyborczej zostało opublikowane sprostowanie autorstwa partnera zarządzającego SMM Macieja Mataczyńskiego. Jak w nim wskazano nieprawdziwe są informacje, że: 

  • nowelizacja ustawy o kontroli niektórych inwestycji była pisana „pod Obajtka” czy w celu „sprzedaży Lotosu”, a jednocześnie by pominąć Komitet Konsultacyjny; 
  • nowelizacja zwalniała z obowiązku zasięgnięcia opinii służb specjalnych; 
  • działania Macieja Mataczyńskiego były nakierowane na nowelizacją ustawy, w taki sposób, który byłby korzystny dla Daniela Obajtka i PKN Orlen oraz, że partner zarządzający SMM Legal „stał” za tą nowelizacją. 

W sprostowaniu podkreślono również, że przed wejściem w życie opisywanej przez Gazetę Wyborczą nowelizacji ustawy o kontroli niektórych inwestycji Grupa Lotos oraz spółka Lotos Asfalt (obecnie Rafineria Gdańska sp. z o.o.)  w ogóle nie podlegały jej przepisom. Stąd nowelizacja nie mogła być „wytrychem” umożliwiającym pominięcie ustawowego Komitetu Konsultacyjnego. 

Maciej Mataczyński podkreśla również, że w pracach nad nowelizacją ustawy o ochronie niektórych inwestycji brał udział jako przedstawiciel doktryny prawa, a nie pełnomocnik któregokolwiek z klientów SMM Legal, a dodatkowo był zaangażowany nie tylko w prace nad zmianami tych przepisów, ale także przy tworzeniu pierwotnego brzmienia ustawy. 

Oprócz nieprawdziwych informacji, SMM Legal wskazuje też, że twierdzenie o doradztwie Macieja Mataczyńskiego przy sprzedaży Lotosu i Rafinerii Gdańśk są neiścisłe i wprowadzają w błąd, co do jego rolii w tej transakcji. Jak wskazano w sprostowaniu, pominięto fakt, że w proces zaangażowane były także inne kancelarie prawne, które były „wiodącymi doradcami”. 

Tymczasem Wyborcza kontynuuje publikację na temat SMM Legal i PKN Orlen. Dziś w serwisie wyborcza.pl ukazał się artykuł Wojciecha Czuchnowskiego „Gdzie są faktury dla Obajtka? Kancelaria zarobiła miliony, o konflikcie interesów nie chce rozmawiać”. W artykule Gazeta twierdzi, że SMM Legal doradzała także w prywatnych sprawach Prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów