Tauron chce mieć umowy tylko w blockchain

Opublikowano

Nasi Partnerzy

–  Klienci TAURONA otrzymają stały dostęp do swoich umów, wraz z gwarancją autentyczności i ochrony przed niepożądanymi zmianami. Dodatkowo, istnieje też możliwość umieszczania w repozytorium blockchain dokumentów publicznych, takich jak regulaminy, taryfy czy cenniki. Po raz pierwszy w TAURON przetestowaliśmy to rozwiązanie już w kwietniu 2020 roku. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na wdrożenie rozwiązania po półrocznych testach, których największa intensywność przypadła na okres pandemii koronawirusa – wyjaśnia Patryk Demski, wiceprezes zarządu Grupy TAURON ds. strategii i rozwoju. 

Pilotaż narzędzia umożliwił weryfikację działania technologii i mechanizmów oprogramowania, a także pozwolił ocenić czy rozwiązanie jest wystarczająco przyjazne dla klientów Grupy TAURON. Rozwiązanie zostało przygotowane przez ekspertów TAURONA i firmy Billon Digital Services. Wdrożenie jest kolejnym etapem cyfryzacji obsługi klienta w Grupie TAURON.

– Głównym celem wdrożenia technologii blockchain jest odejście od wysyłania papierowych umów oraz wprowadzenie tańszej i skuteczniejszej cyfrowej komunikacji z klientami. Stworzony protokół blockchain jest zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi trwałego nośnika informacji, co umożliwia rezygnację z przesyłania umów pocztą, to pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze związane z wysyłką dokumentów w tradycyjnej formie. To rozwiązanie pokazuje, że TAURON pozostaje liderem rozwiązań proklienckich w Polsce – mówi Daniel Gryt, dyrektor ds. komunikacji i marketingu w Grupie TAURON.

W odróżnieniu od innych rozwiązań blockchainowych technologia wdrażana w TAURONIE nie przechowuje w rozproszonej formie jedynie kryptograficznych odwołań do dokumentów (skrótów hashowych), a kompletne dokumenty. W trakcie publikacji ich treść podlega dekompozycji i rozproszeniu po węzłach blockchain, całkowicie uniemożliwiając niepowołane usunięcia bądź modyfikacje. Dokument zapisany w strukturze blockchain może być pobrany i odczytany jedynie przez osobę dysponującą unikalnym kluczem.

źródło: mat pras. tauron.com

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów