Czas na strategię ESG w kancelariach, jej brak może wpłynąć na portfolio klientów

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Kwestie ESG, czyli środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego, w 2021 roku nabierały coraz większego znaczenia. W nadchodzących miesiącach będzie podobnie. Tyle że oprócz wytyczania przez firmy i organizacje strategii oraz działań indywidualnych, czynniki ESG będą wpływały coraz bardziej na dobór biznesowych partnerów i kontrahentów. To może mieć duże znaczenie dla kancelarii prawnych. 

ESG przy inwestycjach jest już bardzo ważne, a będzie jeszcze ważniejsze 

Aż 90% inwestorów twierdzi, że od wybuchu pandemii przykłada coraz większą wagę do ESG, które staje się jednym z najważniejszych elementów branych pod uwagę w procesie decyzyjnym dotyczącym potencjalnej inwestycji i w budowaniu strategii inwestycyjnych – wynika z niedawnego Globalnego Badania Inwestorów Instytucjonalnych EY Is your ESG data unlocking long-term value?. 

Co więcej, ​​74% ankietowanych przyznaje, że jest skłonna wyjść z inwestycji, jeśli przedsiębiorstwo ma słabe wyniki związane z ESG, z kolei 86% jest skłonna utrzymać inwestycje w przypadku firm, które odpowiednio wdrażają i raportują ESG.

Natomiast autorzy raportu “Lepiej późno niż później” fundacji Climate Strategies Poland Foundation opisywanego przez Puls Biznesu (premiera raportu 25 stycznia, szczegóły tutaj na Linkedin) podkreślają, że polskie przedsiębiorstwa będą musiały zmierzyć się z rosnącymi wymaganiami europejskich firm, które nie tylko będą wdrażać własne strategie zmierzające do zeroemisyjności, ale będą tego oczekiwać także od współpracujących firm, dostawców i podwykonawców. 

Poza tym, z wielu opracowań i publikacji płynie podobny wniosek – strategie ESG będą dotyczyć nie tylko konkretnej firmy, ale jej całego łańcucha dostaw. Mimo, że “łańcuch dostaw” nie najlepiej odpowiada profesjonalnej usłudze doradztwa prawnego, to jednak kancelarie w tym kontekście są po prostu dostawcami i krystalizujące się podejście oraz oczekiwania biznesu w związku z ESG będą dotyczyć także ich. 

Kancelarie – oprócz praktyk i zespołów, czas na własną strategię 

Kancelarie prawne do tej pory odpowiadały na ESG powołując zespoły i praktyki, które mają doradzać klientom przy takich projektach i wdrożeniach. Same jednak rzadko podejmują już konkretne działania czy publikują swoje strategie i polityki. Choć zauważyć trzeba, że coraz więcej firm prawniczych przywiązuje wagę do wellbeing’u swoich prawników czy angażowania się w projekty społeczne – a to przecież także wpisuje się w ESG. 

Mówiąc jednak wprost – strategie ESG w kancelariach za chwilę, a w niektórych przypadkach już, staną się konieczne, a także zwyczajnie opłacalne. Pomijając przytoczone wyżej wyniki badanie EY, wrażenie robi to: w badaniu “2021 Landscape Survey” przeprowadzonym przez Law Firm Sustainability Network, 87% ankietowanych firm prawniczych wskazało, że otrzymało zapytania ofertowe, które uwzględniały działania firmy na rzecz środowiska (źródło: reuters.com). 

Duże znaczenie ESG dla kancelarii prawnych już kilka miesięcy temu dostrzegła International Bar Association. Organizacja opublikowała specjalny przewodnik pomagający kancelariom zmierzyć się z tym zagadnieniem i stworzeniem odpowiedniej polityki. ESG Toolkit od IBA dostępny jest tutaj.

W opublikowanym w grudniu artykule IBA “Law firm leaders navigate ESG’s increasing influence” przedstawiciele i członkowie organizacji podkreślają, że klienci coraz częściej pytają o kwestie ESG i to, jaką politykę prowadzą w tym kontekście kancelarie prawne, będzie miało coraz większe znaczenie. – ESG poza kwestiami pandemicznymi jest jednym z najważniejszych tematów i trendów, którymi musi zająć się branża prawnicza – podsumowuje partner współzarządzający na poziomie globalnym kancelarią DLA Piper Andrew Darwin

General Counsel zastanawia się nad ESG we współpracującej kancelarii prawnej? Pomoże aplikacja

Duże znaczenie ESG w kontekście wyboru kancelarii prawnych może potwierdzać także fakt, że dwóch byłych radców prawnych Zurich Insurance Group stworzyło narzędzie, które ma pomóc dyrektorom działów prawnych przedsiębiorstw w porównywaniu wyników firm prawniczych w zakresie zagospodarowania kwestii ESG. 

– Aplikację można wykorzystać do oceny i przeglądu istniejącego panelu firm prawniczych lub w przypadku rozważania zaangażowania zupełnie nowej firmy. To szansa dla firm prawniczych, które chcą wywrzeć pozytywny wpływ w zakresie ESG, a nie pojawiły się jeszcze w kręgu zainteresowania konkretnego przedsiębiorstwa. To może być jednak także zagrożenie dla innych, którzy mogą być wyrzuceni z panelu z powodu braku koncentracji na ESG – powiedzieli założyciele star-up’u Impactivise, prawnicy Adrian Peyer i Yannick Hausmann na łamach portalu Legal Futures. 

Narzędzie działa od pół roku. Było opracowywane przez 18 miesięcy. Jak opisuje Legal Futures, wykorzystuje przetwarzanie języka naturalnego do analizy tego, co firmy prawnicze mówią o sobie na swoich stronach internetowych i co inni mówią o nich w mediach. Algorytm jest ciągle budowany.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów