Duży ruch w nieruchomościach. Kto na podium?

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Dentons, Greenberg Traurig i co dalej? 

We wrześniu opublikowaliśmy wywiad z partnerem zarządzającym DWF w Polsce, Michałem Pawłowskim. Bardzo ciekawie mówił wtedy o sytuacji w prawniczym sektorze real estate: – W nieodległej przyszłości chcemy być niekwestionowanym numerem trzy w nieruchomościach na polskim rynku. W tym momencie ten sektor wygląda tak, że jest Dentons, Greenberg Traurig i kilka kancelarii, w tym my, którym się wydaje, że są numerem trzy, ale tak naprawdę chyba żadna z tych firm nim nie jest.

Ocena Michała Pawłowskiego może się wydawać trafna. Dentons i Greenberg Traurig na czele – to jasne. Te kancelarie przychodzą pewnie na myśl większości prawników biznesowych i menadżerów funduszy inwestycyjnych, gdy mowa o dużych transakcjach nieruchomościowych, ale właśnie…co Państwo odpowiadają na pytanie kto pierwszy po nich? Patrząc na rankingi Chambers Europe, w band 1 razem z Dentons i Greenberg Traurig jest jeszcze kancelaria Linklaters, a w band 2 Clifford Chance. Spoglądając na Legal500 tier 1 to znowu poza Dentons i Greenberg Traurig, Linklaters, a także CMS. A przecież i tak część z nas powie, że to tylko rankingi.

Zapowiedziane odejście 10 prawników praktyki nieruchomości z Greenberg Traurig do CMS, mimo, że jest znaczące, to nie spowoduje wyjścia kancelarii zarządzanej przez Jolantę Nowakowską-Zimoch z czołowej dwójki rynku real estate. Nadal, oprócz samej partner zarządzającej, pozostają tam partnerzy z bogatym doświadczeniem transakcyjnym i dużą renomą na rynku. Poza tym, jak pisaliśmy na Legal Business Polska, executive chairman Greenberg Traurig Richard Rosenbaum zdradził, że niebawem do kancelarii dołączy nowy zespół prawników nieruchomościowych i to być może większy niż grupa, która odchodzi.

Nieruchomościowy come back kancelarii CMS

Patrząc na ostatnie lata, jeżeli chodzi o nieruchomości, to z CMS przede wszystkim znikali prawnicy na poziomie partnerów. Wieloletni szef praktyki real estate, Wojciech Koczara odszedł w zeszłym roku, a następnie związał się z DZP. Anna Brzoza-Ostrowska kilka miesięcy temu dołączyła do kancelarii SKJ (obecnie SKJB) założonej zresztą, między innymi, także przez byłego partnera praktyki nieruchomości CMS Wojciecha Szybkowskiego. Zespół real estate CMS w ostatnim czasie opuścił także counsel Andrzej Zając, który dołączył do B2RLaw. To sprawiło, że na nieruchomościowym posterunku kancelarii została w Polsce partner Lidia Dziurzyńska-Leipert. Przy czym trzeba też podkreślić, że z londyńskiego biura praktyką kierowała Caroline Maude, która objęła to stanowisko po Wojciechu Koczarze.

Pozyskanie zespołu 10 prawników z Greenberg Traurig, w tym 3 partnerów Agaty Jurek-Zbrojskiej, Małgorzaty Madej-Balcerowskiej i Dominika Rafałko to zatem nowe otwarcie w praktyce real estate CMS. Tym bardziej, że zmieni się także partner zarządzająca tą praktyką. Teraz pokieruje nią właśnie Agata Jurek-Zbrojska. Ten ruch to zaznaczenie mocnej pozycji i tradycji kancelarii w tym sektorze, a być może także zamknięcie podium czołowych kancelarii real estate.

Deloitte włącza się do gry

Wyraźnie na nieruchomości postawiła również kancelaria Deloitte Legal. Od stycznia nową partnerką dowodzącą tą praktykę będzie związana dotychczas z kancelarią Schoenherr Attorneys at Law, a wcześniej także z Linklaters, Marta Bijak-Haiduk. Razem z nią do Deloitte Legal dołączy sześciu innych prawników. Jak zapowiedziała Marta Bijak-Haiduk przy okazji ogłoszenia jej nominacji, Deloitte Legal ma ogromną szansę na zajęcie wiodącej pozycji na rynku doradztwa prawnego dla branży real estate. – Moja wizja pokrywa się z wizją rozwoju firmy, dlatego mocno wierzę w to, że wspólnie z zespołem uda nam się znacząco rozbudować praktykę real estate Deloitte Legal i przedstawić klientom unikalną ofertę tzw. one stop shop – podkreślała Marta Bijak-Haiduk.

Czas odbudowy w SSW, Hogan Lovells i Shoenherr 

NIektóre kancelarie stoją natomiast przed wyzwaniem odbudowy lub rekonstrukcji praktyki dedykowanej atrakcyjnemu sektorowi nieruchomości.

Kancelaria Shoenherr w odpowiedzi na przejście Marty Bijak-Haiduk i kilku członków zespołu do Deloitte Legal sięgnęła po nową partner Katarzynę Sulimierską, która przeszła z Hogan Lovells.

Hogan Lovells natomiast, także w związku z odejściem Katarzyny Sulimierskiej, ale przede wszystkim w związku z niedawną nagłą śmiercią partnera Marka Grodka, również staje przed wyzwaniem uzupełnienia swojej praktyki real estate.

Duże zmiany także w SSW Pragmatic Solutions. Kancelarię opuścił filar praktyki nieruchomości partner Maciej Duch.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów