Fuzja Orlen-Lotos oficjalnie sfinalizowana. „To najtrudniejszy projekt realizowany przez naszą kancelarię”

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany już w lutym 2018 roku podpisaniem listu Intencyjnego ze Skarbem Państwa. Na początku lipca 2019 roku do Komisji Europejskiej trafił wniosek o koncentrację. Rok później PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos. W styczniu 2022 roku w toku negocjacji PKN Orlen przedstawił propozycję środków zaradczych i partnerów do ich zrealizowania, które Komisja Europejska zaakceptowała wydając finalną zgodę w czerwcu tego roku. Następnie połączenie obu spółek zaakceptowali akcjonariusze PKN Orlen i Lotos. Oficjalnie poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu przypieczętował ją Wydział Gospodarczy Sądy Rejonowego w Łodzi.

To transakcja, która bez wątpienia była dużym wyzwaniem także dla prawników. Jak informuje Orlen, w fuzję zaangażowano łącznie ponad 100 ekspertów z obu firm, specjalistów branżowych do spraw fuzji i przejęć czy doradców zewnętrznych z renomowanych firm i kancelarii.

W negocjacje umów i porozumień z kontrahentami, które miały doprowadzić do spełnienia warunków określonych przez Komisję Europejską w zgodzie na koncentrację i ogłoszonych w styczniu tego roku, po stronie partnerów PKN Orlen występowały między innymi kancelarie Rymarz Zdort, CMS, Allen & Overy czy Baker McKenzie – o czym pisaliśmy na Legal Business Polska.

Natomiast od samego początku po stronie PKN Orlen fuzję pilotowała kancelaria SMM Legal. Dziś przy okazji oficjalnego zakończenia tego projektu jej partner zarządzający prof. Maciej Mataczyński mówi: – Bez wątpienia to najtrudniejszy projekt realizowany przez naszą kancelarię. Jego pozytywny finał jest dla nas wielkim powodem do dumy.

– Ta fuzja wymagała od nas niezwykle dobrej organizacji pracy i wielu niestandardowych rozwiązań, których nikt wcześniej w Polsce nie stosował. Bardzo dziękuję każdej osobie, która była zaangażowana w jakikolwiek etap tej złożonej i długiej transakcji. Udało się dzięki pracy ponad 30-osobowego zespołu skoncentrowanego na jasnym celu – podsumowuje prof. Maciej Mataczyński.

SMM Legal informuje, że zakończonym właśnie etapem projektu zarządzali prof. Maciej Mataczyński oraz partner Tomasz Jaranowski. W zespole projektowym byli także: Jan Stranz, Izabela Jackowska, Maksymilian Saczywko oraz Magdalena Cisowska.

Kancelaria będzie teraz doradzać PKN Orlen przy wykonaniu umów warunkowych zawartych w celu wdrożenia środków zaradczych określonych przez Komisję Europejską. Chodzi tu między innymi o zbycie aktywów spółek.

źródło: mat. pras. PKN Orlen i SMM Legal

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów