Zarobki w branży prawniczej od zawsze budzą duże zainteresowanie, ale jednocześnie pozostają owiane tajemnicą. Oferty pracy rzadko zawierają widełki płacowe i wynagrodzenia są niejawne. W efekcie, zarówno prawnicy, jak i kancelarie często napotykają trudności w ocenie rynkowych stawek. W odpowiedzi na to publikowane są raporty płacowe, tworzone przez firmy rekruterskie czy analityczne. Jednak pojawiają się opinie, że czasami nie do końca oddają one rzeczywiste stawki rynkowe. Jak zatem oceniać oferty pracy i swoje wymagania? O komentarz poprosiliśmy dwie doświadczone headhunterki branży prawniczej Magdalenę Kultys-Krysiak i Monikę Pacochę.
Magdalena Kultys Krysiak zauważa, że branża prawnicza w Polsce nadal jest dość zachowawcza w kwestii jawności wynagrodzeń. – Kancelarie i działy prawne w firmach rzadko publikują widełki płacowe, co utrudnia porównywanie ofert i podejmowanie świadomych decyzji – stwierdza. Z drugiej strony, wynagrodzenia w tej branży są bardzo zróżnicowane – zależą od specjalizacji, wielkości kancelarii, pozycji na rynku, doświadczenia, a także modelu rozliczeń. – Osoba na stanowisku Senior Associate może zarabiać w małej kancelarii 15 tys. zł + VAT, a w największej 35 tys. zł – podkreśla headhunterka.
Jak dodaje Monika Pacocha, przy określaniu swoich oczekiwań finansowych warto wziąć pod uwagę czynniki obiektywne i subiektywne. – Obiektywne, czyli jak płaci rynek. Z kolei subiektywne to: ile chcę zarabiać oraz jak wyceniam swoją wiedzę, umiejętności oraz kontakty biznesowe, czyli wartość, którą wnoszę do firmy – podsumowuje.
Cały artykuł przeczytacie w ostatnim wydaniu naszego newslettera Trendy Branży Prawniczej dostępnym w formie biuletynu na Linkedin – tutaj. Czego jeszcze dowiedziecie się z artykułu?
- Czy branża prawnicza potrzebuje większej transparentności wynagrodzeń?
- Czy raporty płacowe są wiarygodnym źródłem informacji?
- Jak ocenić swoje wynagrodzenie i na co liczyć przy zmianach pracy?
Poza tym w newsletterze także:
- nadchodzi rewolucja. Rozpoczęły się prace nad adwokacką spółką kapitałową
- wpływ AI na modele biznesowe kancelarii prawnych – kluczowe wnioski z badania Harvard Law School
- jacy prawnicy najlepiej sprzedają? (I co robić żeby takim być).
Newsletter Trendy Branży Prawniczej wydajemy co tydzień w czwartek. Zachęcamy do subskrybcji na Linkedin. Niebawem będziemy wydawać nasz newsletter także w formie maila.