To był dobry rok dla transakcji M&A. Najwięcej closingów przeprowadziły CMS, DLA Piper i Rymarz Zdort

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Jak wynika z zestawienia Mergermarket podsumowującego 2021 rok, kancelarią, która dokonała w 2021 roku najwięcej tzw. closingów była CMS – 25 transakcji. To duża zmiana w stosunku do roku 2020. Wtedy kancelaria doradzała przy 9 transakcjach M&A.

Drugie miejsce w zestawieniu Mergermarket zajmuje DLA Piper, która przeprowadziła w 2021 roku 19 fuzji i przejęć. To o 8 więcej niż we wcześniejszym roku.

Podium kancelarii z największą liczbą przeprowadzonych transakcji M&A w 2021 roku zamyka Rymarz Zdort – 18 transakcji. Cztery więcej niż w 2020 roku.

Kancelaria Gessel, która w 2020 roku była na szczycie tego zestawienia z 15 przeprowadzonymi transakcjami, teraz zajęła czwarte miejsce przeprowadzając o dwie transakcje mniej.

W pierwszej piątce zestawienia znalazła się jeszcze kancelaria Dentons – 12 transakcji.

Dużo nie znaczy drogo

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy spojrzymy na zestawienie Mergermarket pod względem łącznych wartości transakcji.

Na szczycie tej listy znalazła się Greenberg Traurig, Kancelaria przeprowadziła w 2021 roku jedynie 7 transakcji, ale ich łączna wartość to prawie 7 mld dolarów. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Druga pod względem wartości transakcji jest kancelaria Rymarz Zdort – 18 transakcji o łącznej wartości ponad 5,5 mld dolarów.

Ostatnie miejsce na podium zajęła kancelaria Clifford Chance – 10 transakcji o łącznej wartości niemal 4 mld dolarów.

25 transakcji M&A przeprowadzonych przez CMS, które dały jej pierwsze miejsce w zestawieniu pod względem ilości fuzji i przejęć były warte łącznie 969 mln dolarów, a 19 transakcji drugiej na tej liście kancelarii DLA Piper 867 mln dolarów.

Najwięcej działo się w mediach i IT

Jak wynika ze wspomnianego wcześniej raportu Navigator Capital i FORDATA w 2021 roku najwięcej zmian właścicielskich odnotowano wśród spółek z branży Media/IT/Telecom – 26% oraz FMCG – 9%. Wśród podmiotów kupujących dominowały firmy z branży Media/IT/Telecom – 22% i fundusze PE/VC – 10% oraz przedsiębiorstwa z obszaru biotechnologii oraz ochrony zdrowia – 9%. Ponad 62% sprzedających stanowili inwestorzy prywatni, drugą najczęściej zbywającą swoje udziały grupą były fundusze private equity/venture capital – 9%.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów