Butiki wśród gigantów

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Upadłość i restrukturyzacja

W Band 1 sklasyfikowane zostały międzynarodowe kancelarie Clifford Chance, Dentons i Allen & Overy. Jednak już w Band 2 pojawiają się kancelarie Dubiński Jeleński Masiarz i Partnerzy oraz Zimmerman i Partnerzy, które wyprzedzają sklasyfikowane w Band 3 takie kancelarie jak Linklaters, WKB, Rymarz Zdort i Wardyński i Partnerzy. 

Dubiński, Jeleński, Masiarz i Partnerzy to warszawska kancelaria prowadzona przez Jarosława Dubińskiego, Kazimierza Jeleńskiego i Tomasz Masiarza. Zatrudnia ponad 30 prawników. Oprócz restrukturyzacji i upadłości, jako swoje specjalizacje wymienia również fuzje i przejęcia, rynki kapitałowe, czy energetykę i sektor paliwowy. 

Zimmerman, Sierakowski i Partnerzy to firma prawnicza, która, jak sama siebie określa, jest pierwszą w Polsce kancelarią w pełni wyspecjalizowaną w zakresie prawa upadłościowego. Założycielem kancelarii jest Piotr Zimmerman, który w przeszłości prawem upadłościowym zajmował się także jako sędzia. 

Zamówienia publiczne 

W Band 1 i Band 2 dominują duże kancelarie. Natomiast w Band 3 sklasyfikowana została kancelaria Pieróg i Partnerzy, która od ponad 20 lat świadczy doradztwo prawne związane w szczególności z przetargami publicznymi. Sam założyciel kancelarii adwokat Jerzy Pieróg od lat jest klasyfikowany przez Chambers jako lider w obszarze prawa zamówień publicznych. Tak samo jest w tym roku. Jako jedyny w Polsce w tym obszarze uzyskał status Eminent Practitioner. 

Life Science 

W tej kategorii w Band 1, obok kancelarii DZP, sklasyfikowana została również kancelaria KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński. Natomiast w Band 2 jako jedyna jest kancelaria Czyżewscy. W Band 3 obok giganta Dentons sklasyfikowana została także kancelaria Tomasik Jaworski

Kancelaria KRK to firma założona przez doświadczonych prawników związanych wcześniej z kancelariami miedzynarodowymi – adwokat Paulinę Kieszkowską-Knapik, adwokat Ewę Rutkowską oraz radcę prawnego Marcina Kolasińskiego. Kancelaria od kilku lat uzyskuje wysokie pozycje w rankingu. 

Czyżewscy Kancelaria Adwokacka to istniejący od ponad 10 lat butik, na którego czele stoją adwokaci Katarzyna Czyżewska oraz Krzysztof Czyżewski. Oprócz prawa farmaceutycznego kancelaria zajmuje się również prawem własności intelektualnej. 

Kancelaria Tomasik Jaworski to butik prawny założony w 2014 roku przez doświadczonych prawników Marcina Tomasika i Tomasza Jaworskiego. Oprócz branży farmaceutycznej, medycznej czy żywieniowej, kancelaria zajmuje się także branżą nieruchomości i prowadzeniem spraw spornych. 

Własność intelektualna

Tu wśród dużych polskich i miedzynarodowych kancelarii w Band 2 sklasyfikowana została kancelaria LDS Łazewski Depo & Partners. Kancelaria działa od 1995 roku. Od lata wyróżniana jest w różnych rankingach sektora IP. 

Ochrona środowiska 

W tej kategorii w Band 2 wyróżniona została kancelaria Jendrośka, Jerzmański, Bar i Partnerzy.  To wrocławska firma prawnicza działająca od 2001 roku. Czołowymi postaciami kancelarii są dr. hab. Jerzy Jendrośka, dr. Jan Jerzmański, radca prawny Magdalena Bar oraz dr. hab. Zbigniew Bukowski. 

Prawo pracy 

W Band 1 obok kancelarii Wardyński i Partnerzy sklasyfikowana została także kancelaria Raczkowski. W Band 2 znalazła się kancelaria Sobczyk i Współpracownicy, a w Band 3 Gujski Zdebiak. 

Raczkowski to kancelaria będąca od lat jedną z najbardziej uznanych i znanych w obszarze prawa pracy. Partner tytularny adwokat Bartłomiej Raczkowski od ponad 25 lat doradza firmom polskim i międzynarodowym. 

Kancelaria Sobczyk i Współpracownicy to krakowska kancelaria, która od 20 lat doradza w zakresie prawa pracy i ochrony danych osobowych. Na jej czele stoi prof. Arkadiusz Sobczyk. 

Gujski Zdebiak to kancelaria działająca od 2008 roku. Została założona przez doświadczonego adwokata Waldemara Gujskiego oraz radcę prawnego Dawida Zdebiaka, który karierę prawniczą zaczynał wykonując przez 6 lat zawód sędziego w wydziale pracy oraz cywilnym. 

Konkurencja i prawo antymonopolowe

W tej kategorii Band 1 to ponownie głównie duże międzynarodowe kancelarie. Natomiast w Band 2 znalazła się kancelaria Modzelewska & Paśnik, a w Band 3 KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński. 

Kancelaria Modzelewska & Paśnik to butik założony w 2013 roku przez Małgorzatę Modzelewską de Raad oraz Piotra Paśnika, którzy wcześniej związani byli z kancelarią Wierzbowski Eversheds. Oprócz prawa konkurencji kancelaria specjalizuje się także w sporach sądowych. 

O kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński pisaliśmy powyżej przy okazji kategorii life science. 

Obecność mniejszych kancelarii i butików w czołówce rankingu Chambers potwierdza, że oprócz sprawnego zaplecza operacyjnego, czy wsparcia międzynarodowej sieci, ważne są także indywidualne doświadczenia specjalistów i mniejszych zespołów. To także pewne potwierdzenie widocznego od kilku lat trendu „wychodzenia” prawników z dużych kancelarii i zakładania własnych, małych, eksperckich kancelarii. 

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów