Partnerzy serwisu

Partnerzy główni:

Czas letnich praktyk. Czego kancelarie oczekują od młodych prawników i co dają w zamian?

Wraz z zakończeniem roku akademickiego w wielu kancelariach rozpoczęły się specjalne programy letnich praktyk. To zarówno dla studentów, jak i młodych absolwentów prawa. Praktyki bywają początkiem wieloletniej kariery w kancelarii i początkiem drogi do partnerstwa. Jak to się zaczyna? Czego kancelarie oczekują od młodych prawników? Jak ich oceniają? Zapytaliśmy o to DLA Piper, CMS oraz Greenberg Traurig.

Ugruntowana wiedza, język angielski i soft skills 

Dobra wiedza prawnicza i znajomość języka angielskiego to standardowe, niezbędne wymagania wobec młodych prawników podkreślane przez wszystkie kancelarie.  – Ważna jest dla nas znajomość podstawowych dziedzin prawa tj. prawo cywilne, prawo handlowe, prawo pracy oraz postępowań cywilnego i karnego. Znajomość języka angielskiego musi być conajmniej na poziomie B2. Dodatkowym atutem jest praktyczna znajomość Legal English – powiedziały LBP specjalistka ds. rekrutacji DLA Piper Barbara Radosz i HR Manager kancelarii  Anna Brzozowska.  – Zaawansowana znajomość języka angielskiego pozwoli praktykantom od pierwszych dni praktyk uczestniczyć w międzynarodowych projektach – zaznacza również HR Manager kancelarii CMS Agnieszka Skarżyńska. 

Kancelarie wskazują także, że ważne jest nastawienie kandydata. – Oczekujemy chęci uczenia się i doskonalenia wiedzy zdobytej na studiach oraz gotowości do podejmowania różnorodnych zadań, które czasami bywają żmudne – powiedziała nam Danuta Kamińska, Business Director Greenberg Traurig w Polsce.

Już na poziomie praktykanta niezwykle ważne są też tzw. miękkie kompetencje zaznacza HR Manager CMS Agnieszka Skarżyńska. – Nasi klienci oczekują od nas nie tylko doskonałej znajomości prawa ale również doskonale rozwiniętych kompetencji miękkich jak nawiązywanie relacji i umiejętność efektywnej komunikacji połączone ze znajomością i wyczuciem biznesu. Poszukujemy tych kompetencji u praktykantów i młodych prawników, gdyż na dalszym etapie kariery pozwolą im być partnerem w biznesie dla naszych klientów. Często to nie kunszt prawniczy, który na tak konkurencyjnym rynku jest już obecnie standardem, ale właśnie zestaw umiejętności miękkich stanowi w przyszłości przewagę konkurencyjną danego prawnika, a tym samym kancelarii – powiedziała Agnieszka Skarżyńska. 

Zadania dla praktykantów 

Kancelarie z którymi rozmawiamy mają konkretne plany dla swoich praktykantów, co powoduje, że nawet okres miesięcznej praktyki może być bardzo wartościowy i rozwijający. 

– Zadania są bardzo różnorodne i zależą od posiadanego doświadczenia i umiejętności – podstawa to wyszukiwanie informacji tzw. research prawny, weryfikacja dokumentacji, kontakty z różnymi instytucjami, a dla bardziej zaawansowanych – badania firm (procesy due diligence), a także draftowanie zapisów w umowach – powiedziała Danuta Kamińska, Business Director Greenberg Traurig w Polsce.

Młodzi prawnicy otrzymują opiekę mentorów i zespołów HR. Często organizowane są dla nich także dodatkowe szkolenia. 

DLA Piper dodatkowo proponuje także gry kompetencyjne. – W zeszłym roku postawiliśmy na Archipelago Competence Game, dzięki której uczestnicy programu praktyk letnich mogli dowiedzieć się więcej na temat swoich umiejętności organizacji czasu pracy, czy współpracy z klientem. Dla uczestników tej edycji programu praktyk letnich zaplanowaliśmy natomiast grę negocjacyjną – zdradziły nam Barbara Radosz i Anna Brzozowska.

Co ważne, podczas praktyk studenci i młodzi prawnicy mogą współpracować z zespołami zajmującymi się różnymi dziedzinami prawa. – Z doświadczenia wiemy, że często dzięki temu praktykanci odkrywają nowe obszary prawa, co do których wcześniej nie żywili aż takiej sympatii, a które po zakończeniu programu często stają się wyborem na ciąg dalszy drogi zawodowej – powiedziała Agnieszka Skarżyńska z CMS. 

Problemy z praktykami 

Choć przedstawione wyżej plany i zadania dla praktykantów mogą wydawać się naturalne i standardowe, to warto jednak przypomnieć, że są także kancelarię, w których sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Mówił o tym w wywiadzie dla Legal Business Polska prezes polskiego oddziału Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa w Polsce ELSA Jakub Bogucki. Jak wskazywał są kancelarie, w których praktykanci nie otrzymują merytorycznych zadań, a czasami nawet są proszeni o załatwianie prywatnych spraw prawników. Poza tym czasami praktyki są nieodpłatne lub bez jakiejkolwiek umowy. Prezes ELSA zaznaczał przy tym, że te problemy dotyczą przede wszystkim mniejszych kancelarii. 

Co po praktykach?

W polskich kancelariach jest wielu partnerów, którzy doszli do tego stanowiska zaczynając pracę w tej kancelarii od praktyk studenckich. Pierwszym krokiem na tej drodze jest dłuższe związanie się z kancelarią po praktykach. Jak przyznają DLA Piper, CMS i Greenebrg Traurig praktyki letnie to właściwie dopiero wstęp do dłuższego stażu, który trwa kilka miesięcy lub rok. Szansę na ten staż otrzymają Ci, którzy sprawdzą się podczas letnich praktyk. 

Kategoria: Kariera i edukacja