Czas letnich praktyk. Czego kancelarie oczekują od młodych prawników i co dają w zamian?

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Ugruntowana wiedza, język angielski i soft skills 

Dobra wiedza prawnicza i znajomość języka angielskiego to standardowe, niezbędne wymagania wobec młodych prawników podkreślane przez wszystkie kancelarie.  – Ważna jest dla nas znajomość podstawowych dziedzin prawa tj. prawo cywilne, prawo handlowe, prawo pracy oraz postępowań cywilnego i karnego. Znajomość języka angielskiego musi być conajmniej na poziomie B2. Dodatkowym atutem jest praktyczna znajomość Legal English – powiedziały LBP specjalistka ds. rekrutacji DLA Piper Barbara Radosz i HR Manager kancelarii  Anna Brzozowska.  – Zaawansowana znajomość języka angielskiego pozwoli praktykantom od pierwszych dni praktyk uczestniczyć w międzynarodowych projektach – zaznacza również HR Manager kancelarii CMS Agnieszka Skarżyńska. 

Kancelarie wskazują także, że ważne jest nastawienie kandydata. – Oczekujemy chęci uczenia się i doskonalenia wiedzy zdobytej na studiach oraz gotowości do podejmowania różnorodnych zadań, które czasami bywają żmudne – powiedziała nam Danuta Kamińska, Business Director Greenberg Traurig w Polsce.

Już na poziomie praktykanta niezwykle ważne są też tzw. miękkie kompetencje zaznacza HR Manager CMS Agnieszka Skarżyńska. – Nasi klienci oczekują od nas nie tylko doskonałej znajomości prawa ale również doskonale rozwiniętych kompetencji miękkich jak nawiązywanie relacji i umiejętność efektywnej komunikacji połączone ze znajomością i wyczuciem biznesu. Poszukujemy tych kompetencji u praktykantów i młodych prawników, gdyż na dalszym etapie kariery pozwolą im być partnerem w biznesie dla naszych klientów. Często to nie kunszt prawniczy, który na tak konkurencyjnym rynku jest już obecnie standardem, ale właśnie zestaw umiejętności miękkich stanowi w przyszłości przewagę konkurencyjną danego prawnika, a tym samym kancelarii – powiedziała Agnieszka Skarżyńska. 

Zadania dla praktykantów 

Kancelarie z którymi rozmawiamy mają konkretne plany dla swoich praktykantów, co powoduje, że nawet okres miesięcznej praktyki może być bardzo wartościowy i rozwijający. 

– Zadania są bardzo różnorodne i zależą od posiadanego doświadczenia i umiejętności – podstawa to wyszukiwanie informacji tzw. research prawny, weryfikacja dokumentacji, kontakty z różnymi instytucjami, a dla bardziej zaawansowanych – badania firm (procesy due diligence), a także draftowanie zapisów w umowach – powiedziała Danuta Kamińska, Business Director Greenberg Traurig w Polsce.

Młodzi prawnicy otrzymują opiekę mentorów i zespołów HR. Często organizowane są dla nich także dodatkowe szkolenia. 

DLA Piper dodatkowo proponuje także gry kompetencyjne. – W zeszłym roku postawiliśmy na Archipelago Competence Game, dzięki której uczestnicy programu praktyk letnich mogli dowiedzieć się więcej na temat swoich umiejętności organizacji czasu pracy, czy współpracy z klientem. Dla uczestników tej edycji programu praktyk letnich zaplanowaliśmy natomiast grę negocjacyjną – zdradziły nam Barbara Radosz i Anna Brzozowska.

Co ważne, podczas praktyk studenci i młodzi prawnicy mogą współpracować z zespołami zajmującymi się różnymi dziedzinami prawa. – Z doświadczenia wiemy, że często dzięki temu praktykanci odkrywają nowe obszary prawa, co do których wcześniej nie żywili aż takiej sympatii, a które po zakończeniu programu często stają się wyborem na ciąg dalszy drogi zawodowej – powiedziała Agnieszka Skarżyńska z CMS. 

Problemy z praktykami 

Choć przedstawione wyżej plany i zadania dla praktykantów mogą wydawać się naturalne i standardowe, to warto jednak przypomnieć, że są także kancelarię, w których sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Mówił o tym w wywiadzie dla Legal Business Polska prezes polskiego oddziału Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa w Polsce ELSA Jakub Bogucki. Jak wskazywał są kancelarie, w których praktykanci nie otrzymują merytorycznych zadań, a czasami nawet są proszeni o załatwianie prywatnych spraw prawników. Poza tym czasami praktyki są nieodpłatne lub bez jakiejkolwiek umowy. Prezes ELSA zaznaczał przy tym, że te problemy dotyczą przede wszystkim mniejszych kancelarii. 

Co po praktykach?

W polskich kancelariach jest wielu partnerów, którzy doszli do tego stanowiska zaczynając pracę w tej kancelarii od praktyk studenckich. Pierwszym krokiem na tej drodze jest dłuższe związanie się z kancelarią po praktykach. Jak przyznają DLA Piper, CMS i Greenebrg Traurig praktyki letnie to właściwie dopiero wstęp do dłuższego stażu, który trwa kilka miesięcy lub rok. Szansę na ten staż otrzymają Ci, którzy sprawdzą się podczas letnich praktyk. 

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów