Deloitte Legal najbardziej rozpoznawalna, Dentons najbardziej pożądanym pracodawcą – kancelarie w badaniu „Studenci prawa w Polsce 2021”

Opublikowano

Nasi Partnerzy

ELSA Poland przeprowadziło badanie na 25 uczelniach w 16 miastach za pomocą platformy SurveyLab. W tym roku na pytania odpowiedziało 918 studentów. W poprzednich dwóch latach było ponad 1300 badanych. Większość z biorących udział w tegorocznej ankiecie to studenci studiów stacjonarnych (92%) w „środkowych” latach studiów – II rok (30% badanych), III rok (25%), IV rok (20%).

Studenci znają przede wszystkim kancelarie wyrastające z firm konsultingowych 

W ramach badania studenci zostali zapytani o najbardzej rozpoznawalne kancelarie. Mogli przy tym wybrać dowolną liczbę odpowiedzi. Najpopularniejsza okazała się Deloitte Legal – 64,4%, dalej Dentons – 56,5% oraz PWC Legal – 49,7%. W pierwszej piątce są jeszcze CMS – 46,7% i EY Law – 43,5%. 

Biorąc pod uwagę także badania z poprzednich dwóch lat, okazuje się, że najbardziej rozpoznawalnymi wsród studentów są kancelarie z konsultingowym rodowodem. W tym roku w pierwszej piątce są trzy, z tego dwie na podium – Deloitte Legal i PWC Legal. W badaniu z 2020 roku, jako najbardziej rozpoznawalne kancelarie studenci wskazali również Deloitte Legal (59%) oraz PWC Legal (45%), na podium był jeszcze CMS (41%). A w 2019 roku całe podium zajmowały kancelarie z „konsultingowym brandem” – Deloitte Legal, EY Law oraz PWC Legal. 

Największa kancelaria najbardziej pożądanym miejscem pracy wśród studentów 

Najwięcej z badanych studentów chciałoby pracować w kancelarii Dentons (17,4%). Za bardzo dobre miejsce pracy uznawane są także kancelarie Deloitte Legal (15,7%) oraz CMS (10,9%). W pierwszej piątce jest jeszcze EY Law (8,2%) i Baker McKenzie (7,4%). 

Czołowa trójka najlepszych według studentów prawa pracodawców w porównaniu z badaniem z poprzedniego roku tylko pozamieniała się miejscami. W 2020 roku podium tej kategorii wyglądało tak: Deloitte Legal (14%), CMS (12%) oraz Dentons (10%). 

Zdecydowana większość studentów chce iść na aplikację. Najbardziej preferowana jest radcowska

71% z badanych studentów zadeklarowało, że przystąpi do egzaminu na aplikacje prawnicze. 22% jeszcze nie zdecydowało, 4% wybiera inną ścieżkę dojścia do zawodu, a 3% jasno odpowiedziało, że nie bierze pod uwagę aplikacji prawniczych. 

Spośród studentów, którzy zmierzają odbywać aplikacje, 49% chce zdawać na radcowską, 46% na adwokacką, a 27% na prokuratorską. O aplikacji sędziowskiej myśli 25% ankierowanych, a o notarialnej 20%. 

Cały raport z badania „Studenci Prawa w Polsce 2021” można zobaczyć tutaj

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów