Istota dobrego networkingu prawniczego

Opublikowano

Nasi Partnerzy

_________________________________________________________________________

Ten tekst jest jednym z artykułów z ostatniego wydania Newslettera Branży Prawniczej. Polecamy subskrypcję naszego Newslettera tutaj.

_________________________________________________________________________

Dobry networking może być kluczem do sukcesu w prawniczej karierze. Jednak nie jest łatwy. Tylko nieliczni mają naturalny talent do „zagadywania” i nawiązywania kontaktów. Wielu ma z tym trudności. 

W ramach Lawyer Development Toolkit Bloomberg Law opublikowano kluczowe rady dla rozwijania swojego prawniczego networkingu. Podobne zasady, wysiłki i starania stosują najlepsi na rynku. Jeśli nie prowadzisz jeszcze networkingu w ten sposób, poważnie to rozważ. 

Networking to nie tylko zdobywanie klientów, ale także o kontakty z innymi prawnikami, które mogą przynieść wymianę wiedzy czy możliwości rozwoju kariery. 

Networking to ciężka praca 

Networking wymaga czasu i wysiłku. To nie tylko rozpoczynanie komunikacji, ale także jej późniejsze podtrzymywanie i działania, które pozwolą się wyróżnić na tle innych. 

Poza tym dobrzy networkerzy nie tylko utrzymują komunikację, ale oferują wartość swoim kontaktom. Może to być na przykład wprowadzenie do sieci innych kontaktów czy podzielenie się interesującymi insight’ami. 

Ważniejsze słuchanie niż mówienie 

Ważna jest nie tylko umiejętność mówienia, ale też słuchania. Jeśli skupiamy się tylko na tym, co my mamy do powiedzenia, tracimy szansę na sprawienie, by nasi słuchacze poczuli się docenieni i ważni. Warto się skupić na poznaniu osoby, z którą rozmawiamy zadając pytania i słuchając odpowiedzi. 

Odpuść sprzedaż na wydarzeniach networkingowych 

Wielu prawników uczestniczy w spotkaniach networkingowych z myślę, że nagroda przyjdzie od razu, czy to w postaci oferty pracy, czy nowego klienta. Jeśli nie odniosą tego sukcesu, uznają to za zmarnowany czas i porażkę. Takie podejście może powodować rozczarowania. Trzeba na networking spojrzeć inaczej – to nie sprzedaż, tylko budowanie relacji. 

Zawsze odzywaj się po pierwszym spotkaniu

Błędem popełnianym przez wielu jest niepodtrzymywanie kontaktu po pierwszym spotkaniu. Ciągłość w dialogu jest kluczem do dobrego networkingu. Skontaktuj się z nowo poznanymi osobami w ciągu 24 godzin od spotkania, wysyłając wiadomość e-mail, SMS lub telefonicznie, dając znak, że dobrze wspominasz to spotkanie. Dobrze uwzględnić coś konkretnego, co padło podczas pierwszej rozmowy. To może być pomocne w zapamiętaniu kim dokładnie jesteśmy. 

Pomagaj nie tylko sobie, ale też drugiej stronie 

Networking to relacja dwustronna. Trzeba być otwartym i dostępnym, by pomagać innym, tak samo, jak i my oczekujemy pomocy od nich. Warto zwracać uwagę na rzeczy, które są dla innych interesujące lub na których im zależy. Dzięki temu, gdy pojawi się okazja można być pierwszą osobą, która może pomóc i stać wiarygodnym oraz zaufanym partnerem. 

Cierpliwości – play the long game 

Wartościowe relacje rzadko rozwijają się z dnia na dzień. Wysokiej jakości networking to stopniowy proces, który wymaga czasu, zaangażowania i wytrwałości. Ważne jest, aby znaleźć równowagę między pozostaniem na radarze nowego kontaktu a jednoczesnym poszanowaniem jego przestrzeni i zajętego stylu życia.

Ciekawość 

Trzeba być ciekawym drugiego człowieka. Networking polega na budowaniu profesjonalnych relacji poprzez autentyczne zainteresowanie innymi. Rozmowy nie muszą być ograniczone do sfer zawodowych — wspólne hobby czy pasje mogą okazać się równie skutecznym punktem zaczepienia. 

Daj się zapamiętać 

Kluczem networkingu jest to, by zostać zapamiętanym. Warto więc być ciekawym dla innych i angażującym. Można ułatwiać innym rozpoczęcie rozmowy poprzez noszenie elementów identyfikujących nasze zainteresowania, takich jak przypinki czy charakterystyczne akcesoria.

Regularne ćwiczenia

Nabycie umiejętności dobrego networkingu wymaga regularnego uczestnictwa w spotkaniach i eventach branżowych, na których można ćwiczyć. By stać się dobrym networkerem trzeba te wydarzenia i spotkania uczynić częścią swojego zawodowego kalendarza. 

Networking buddy 

Jeśli networking sprawia, że czujesz się niekomfortowo, warto mieć osobę towarzyszącą, która może pomóc w zapewnieniu płynnej rozmowy, a w sytuacji, w której trudno nam mówić o sobie może wspominać o naszych doświadczeniach czy osiągnięciach. 

Dobrze wykorzystaj media społecznościowe 

Profesjonalne media społecznościowe mogą dostarczyć wielu informacji na temat wykształcenia i doświadczenia zawodowego potencjalnych kontaktów networkingowych. Te będą bardzo pomocne przy rozpoczynaniu rozmowy czy kontaktu online.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów