_________________________________________________________________________
Ten tekst jest jednym z artykułów z ostatniego wydania Newslettera Branży Prawniczej. Polecamy subskrypcję naszego Newslettera tutaj.
_________________________________________________________________________
Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA przeprowadziło kolejne badanie Studenci Prawa w Polsce. W tym roku w ankiecie wzięło udział 1039 osób z uczelni w całym kraju. Odpowiadały na pytania dotyczące między innymi edukacji, praktyk i zawodów prawniczych oraz środowiska pracy.
Studenci wskazali także kancelarie, w których chcieliby najbardziej pracować. Oto trzy kancelarie uznawane za najlepsze miejsca pracy:
- CMS (16%),
- Deloitte (6%)
- Dentons (4%)
Rok temu to „podium” wyglądało tak:
- CMS – 20,33%
- Deloitte Legal 17,39%
- Dentons – 14,89%
Uwagę zwraca także ile procent respondentów nie wskazało żadnej kancelarii i odpowiadając na pytanie o najbardziej pożądane miejsce pracy wśród kancelarii prawnych zaznaczyło „żadna z powyższych”, a było tam naprawdę dużo kancelarii różnych specjalizacji i rozmiarów. Jeszcze rok temu taką opcję wybrało 33,7%, w tym roku już 38%.
Takie porównanie rok do roku oczywiście jeszcze niczego nie przesądza, niemniej warto się nim zainteresować.
Pewien spadek zainteresowania młodych ludzi budowaniem kariery w dużych kancelariach prawnych obserwatorzy branży zgłaszają od jakiegoś czasu.
Oczywiście nie dotyczy to tylko rynku polskiego. Niedawno brytyjski The Times opublikował artykuł o znamiennym tytule „Big law firms fall out of fashion with idealistic Generation Z”.
Opisano w nim badania przeprowadzone przez firmę rekruterską Major Lindsay & Africa.
Wynika z nich, że studenci i prawnicy rozpoczynający karierę coraz częściej rezygnują z pracy w globalnych kancelariach prawniczych, bo obawiają się braku równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz zadań, które kolidują z ich etyką osobistą.
40% ankietowanych urodzonych w latach 1995-2012, a więc zaliczanych do tak zwanego pokolenia Z odpowiedziało, że chętnie pracowałoby w kancelarii zaliczanej do 200 największych firm prawniczych w USA. To spadek o 20% w porównaniu do badań przeprowadzonych w 2020 roku.
W tym kontekście aktualny pozostaje nasz wywiad z Moniką Pacochą, specjalizującą się w rekrutacji prawników między innymi dla polskich i międzynarodowych kancelarii. Oto fragmenty jej wypowiedzi:
Młodzi ludzie coraz częściej dochodzą do wniosku, że model pracy w kancelariach nie jest dla nich atrakcyjny. Wskazują na kilka głównych czynników: długie godziny pracy, stres, pracę pod presją czasu, nieprzewidywalność.
Kancelarie konkurują o dostępne na rynku talenty z wieloma innymi podmiotami. Rynek wygląda dziś zupełnie inaczej niż jeszcze 10 czy 15 lat temu. Jest zdecydowanie więcej opcji, możliwych dróg kariery – praca w start-upach, funduszach inwestycyjnych, wewnętrznych działach prawnych spółek różnych sektorów itd.
Cała rozmowa tutaj: https://legalbusiness.pl/dlaczego-coraz-mniej-mlodych-prawnikow-chce-pracowac-w-kancelariach/