Koniec z dyskryminacją ojców na aplikacjach prawniczych? Ministerstwo Sprawiedliwości po interwencji RPO zapowiada zmiany

Opublikowano

Nasi Partnerzy

Jak informowaliśmy na LBP na początku lutego, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o rozważenie zmian w Prawie o adwokaturze i ustawie o radcach prawnych, bo przepisy dające możliwość odroczenia aplikacji w związku z urodzeniem dziecka tylko matce dyskryminują ojców. Jak podała Rzeczpospolita, resort zgadza się z taką interpretacją i chce wprowadzić zmiany. 

Rzecznika Praw Obywatelskich interweniował u Ministra Sprawiedliwości wskutek skargi, jaka do niego wpłynęła. Wskazano w niej, że przepisy prawa o adwokaturze i ustawy o radcach prawnych, które umożliwiają aplikantce odroczenie aplikacji, jeśli w ciągu ostatniego roku urodziła dziecko, dyskryminują ojców, bo oni również mogą opiekować się dzieckiem.

Zdaniem RPO, ustawodawca niesłusznie pominął w przepisach prawa ojca. Mężczyzna powinien mieć również możliwość wydłużenia terminu przystąpienia do egzaminu z uwagi na urodzenie dziecka lub planowany poród matki jego dziecka, gdyż ma równe obowiązki rodzicielskie wobec niego. W tym szczególnym czasie powinien również wspierać swoją partnerkę – argumentował Rzecznik. 

Według Rzeczpospolitej Ministerstwo Sprawiedliwości ma niezwłocznie rozpocząć prace nad odpowiednią zmianą przepisów. Dziennik przytacza stanowisko wiceministra Marcina Warchoła, który poinformował, że resort w pełni podziela argumentację Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zmieniony ma zostać art. 79a pkt 3 Prawa o adwokaturze oraz art. 371 pkt 3 Ustawy o radcach prawnych. Oprócz matek zostaną w nich wskazani także ojcowie, co pozwoli im wydłużyć czas na przystąpienia do egzaminu zawodowego ze względu na narodziny dziecka.

Najnowsze artykuły

Więcej podobnych artykułów