Dziennik Gazeta Prawna opublikował swoje coroczne zestawienie 50 najbardziej wpływowych prawników. Gazeta wskazuje, że tradycyjnie tworzy ranking, oceniając, który z prawników miał największy wpływ na naszą rzeczywistość. Kierując się tym kryterium, numerem jeden zestawienia został minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W całym zestawieniu jest wielu prawników zajmujących się polityką czy pracujących w organach publicznych, ale znalazło się także kilku reprezentantów prawniczego biznesu.
Zbigniew Ziobro został uznany przez DGP za najbardziej wpływowego prawnika zeszłego roku nie ze względu na pełnioną funkcję ministra sprawiedliwości, ale polityczną pozycję, którą zajmuje jako szef Solidarnej Polski i najważniejszy koalicjant PiS. Jak pisze gazeta, opisując rolę Zbigniewa Ziobry w sporach z UE, “szef resortu sprawiedliwości szachuje rząd, prezydenta i zwolenników kompromisu we własnym obozie, trzyma radykalny kurs, coraz bardziej stając się dla PiS punktem orientacyjnym”.
Za drugiego najbardziej wpływowego prawnika w 2021 roku dziennik uznał byłego już wiceministra finansów Jana Sarnowskiego. To oczywiście ze względu na jego rolę przy tworzeniu i wprowadzaniu polskiego ładu.
Na ostatnim podium zestawienia pozycja grupowa: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To rzecz jasna ze względu na wszystko, co działo się na linii Polska – TSUE w ostatnim roku.
Ale już na czwartej pozycji mamy praktykujących prawników. To Przemysław Piątek i Piotr Królik prowadzący małą kancelarię w Zielonej Górze. Adwokaci byli pełnomocnikami Xero Flor Pl sp. z o.o. która złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, po tym jak Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w jej sprawie przy udziale sędziego Mariusza Muszyńskiego. Spółka twierdziła, że przez to naruszone zostało jej prawo do sądu. ETPCz przyznał Xero Flor racje wskazując, że Mariusz Muszyński został wybrany do Trybunału Konstytucyjnego na wcześniej już obsadzone miejsce. Więcej o tej sprawie z udziałem Przemysława Piątka i Piotra Królika pisaliśmy na Legal Business Polska tutaj.
W pierwszej dziesiątce zestawienia znaleźli się jeszcze na odpowiednio kolejnych pozycjach: wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, prokurator Ewa Wrzosek, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wiceminister infrastruktury Rafał Weber, były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar oraz prezes ZUS Gertruda Uścińska.
Szukając przedstawicieli prawniczego biznesu trafiamy dalej na pozycję 17. Zajął ją radca prawny Jakub Bartosiewicz, partner kancelarii Bogacz Bartosiewicz, który reprezentował pracodawcę w procesie, który potwierdził, że firma miała prawo zwolnić dyscyplinarnie pracownika za tzw. kłamstwo covidowe – pracownik kłamał, że nie był za granicą w okresie rozwoju epidemii w 2020 roku.
Na 28 miejscu rankingu najbardziej wpływowych prawników DGP umieścił Lejba Fogelmana, senior partnera w warszawskim biurze kancelarii Greenberg Traurig. Gazeta argumentuje to zestawieniem Mergermarket, o którym pisaliśmy tutaj, i z którego wynika, że kancelaria przeprowadziła w 2021 roku transakcje o najwyższej łącznej wartości w Polsce.
Na 29 miejscu zestawienia znalazł się Maciej Mataczyński, partner zarządzający SMM Legal. To w związku z pracami kancelarii nad fuzją Lotosu i Orlenu, w tym realizacji środków zaradczych określonych przez Komisję Europejską. Więcej.o tym projekcie pisaliśmy w artykułach: „Jeden z najtrudniejszych projektów prawniczych realizowanych w tym roku w Polsce” oraz “SMM Legal, Rymarz Zdort, Allen&Overy i CMS w sprzedaży aktywów Lotosu w celu fuzji z Orlenem”.
Na 32 pozycji zestawienia gazeta umieściła adwokata Michała Romanowskiego, ale łącznie z sędzią Pawłem Juszczyszynem, którego jest pełnomocnikiem. To właśnie ze względu na doniosłość sporu dotyczącego sędziego Juszczyszyna partner kancelarii Romanowski i Wspólnicy znalazł się w rankingu.
33 miejsce zajął Maciej Zaborowski, partner zarządzający kancelarii Kopeć Zaborowski. Dziennik Gazeta Prawna wskazuje, że jako pełnomocnik reprezentował w różnych sprawach Zbigniewa Ziobrę, Daniela Obajtka czy Beatę Szydło.
Na 39 miejscu rankingu jest Aldona Kowalczyk, partner Dentons oraz prezes Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych. I to właśnie ze względu na tę drugą rolę gazeta umieściła prawniczkę w zestawieniu. Dziennik docenił skuteczną walkę stowarzyszenia z problemami regulacyjnymi rynku zamówień publicznych.